Łazik PCz z sukcesem


Kolejna edycja URC 2023 już za nami. 11 miejsce zespołu z Politechniki Częstochowskiej dało 2. lokatę wśród europejskich drużyn. Natomiast 98,13 pkt na 100 w misji naukowej okazało się 3. wynikiem na świecie.

Studenci Politechniki Częstochowskiej, którzy wywalczyli ten doskonały wynik to Cezary Kołodziejek, Maciej Kuczyński, Antoni Wielgus, Daniel Kucharski, Damian Szymanek, Łukasz Pałuszka i Mateusz Tądel. Pozostali członkowie zespołu, którzy nie pojechali do USA, ale brali udział w pracach przygotowujących łazika do zawodów to: Jakub Moskalik, Kacper Kisiołek, Mateusz Nowak, Paweł Gorzałka i Kacper Dziembek. Opiekunem projektu jest dr hab. inż. Dawid Cekus, prof. PCz.

University Rover Challenge to międzynarodowy konkurs łazików marsjańskich, wymagający dużej wiedzy technicznej oraz precyzji w wykonywaniu zadań.  Konkurs podzielony był na misje. Pierwsza z nich to misja serwisowania aparatury, która polegała m.in. na podniesieniu pojemnika i przetransportowaniu do lądownika, umieszczeniu w szufladzie, dokręceniu śruby mocującej a następnie otwarciu panelu lądownika i wpisaniu polecenia na klawiaturze oraz wsunięciu pamięci USB do gniazda w lądowniku. W kolejnej, autonomicznej misji nawigacyjnej, łazik musiał przemieścić się do określonych przez sędziów współrzędnych i poszukać pojedynczych słupków lub bramek. Systemy pokładowe łazika musiały samodzielnie zdecydować,  czy łazik dotarł do słupka lub przejechał przez bramkę i zasygnalizować to za pomocą wskaźnika LED oraz wyświetlić komunikat. Misja naukowa polegała na dotarciu do miejsc, w których znajdowały się umieszczone przez sędziów próbki o znaczeniu mineralogicznym i biologicznym. Za pomocą łazika należało pobrać dane i określić brak lub obecność życia w każdej z pobranych próbek. Ostania, czyli ekstremalna misja terenowa podzielona była na etapy. Łaziki musiały podnosić i dostarczać do wyznaczonych miejsc przedmioty (np. śrubokręt, młotek, klucz) oraz udzielać pomocy astronautom symulowanym za pomocą skafandrów kosmicznych. Wszystkie te operacje odbywały się w różnorodnym terenie: piaszczystym, skalnym, kamienistym a także na stromych zboczach

Jesteśmy bardzo dumni z naszego zespołu, który po raz kolejny tak dobrze poradził sobie w tych prestiżowych zawodach. Politechnika Częstochowska uczestniczy w University Rover Challenge od 2014 roku. Cieszymy się z osiągniętego wyniku i czekamy na powrót naszych bohaterów!!!

 

źródło PCz

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *