Wrócili do korzeni


Siedemdziesięciu dwóch uczniów ze szkół Częstochowy i regionu częstochowskiego przygotowało drzewa genealogiczne swojej rodziny na konkurs zaproponowany przez Archiwum Państwowe w Częstochowie. 15 października 2012 roku instytucja uroczyście podsumowała swoje przedsięwzięcie.

Siedemdziesięciu dwóch uczniów ze szkół Częstochowy i regionu częstochowskiego przygotowało drzewa genealogiczne swojej rodziny na konkurs zaproponowany przez Archiwum Państwowe w Częstochowie. 15 października 2012 roku instytucja uroczyście podsumowała swoje przedsięwzięcie.

Archiwum powróciło do organizowania konkursu po dziewięciu latach. – Chcieliśmy dzieciom i młodzieży przybliżyć naszą instytucję i uznaliśmy, iż konkurs plastyczny skłaniający jednocześnie do poszukiwań w archiwach będzie najodpowiedniejszy. Ta formuła jest idealnym narzędziem do poznania historii swojej rodziny i regionu częstochowskiego oraz kształtowania świadomości historycznej młodych ludzi – mówi Ewa Dubaj, kierownik oddziału ds. zasobu archiwalnego w Archiwum Państwowym. Jak dodaje uczniowie mogli skorzystać aktów metrykalnych z lat 1808-1912 będących w posiadaniu Archiwum.
Przy konkursie współpracowało Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej. Prezes Towarzystwa Jacek Tomczyk podkreśla wagę wiedzy o swoim pochodzeniu, przodkach i czasach, w których żyli. – Im wcześniej poznajemy własną historię, tym szybciej zdobywamy świadomość własnych korzeni. Przytoczę tu znamienną wypowiedź Wańkowicza, który powiedział, że nie poda ręki temu, kto nie zna swojej prababki – podkreśla Tomczyk.
Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymała praca Ewy Dryjki, uczennica I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Wiedzy poszukiwała w rodzinie i księgach parafialnych, a nawet na cmentarzach, gdzie weryfikowała daty urodzin i śmieci. – Podczas zbierania materiałów zachwyciła mnie historia moich dziadków, którzy przeżyli wielką miłość – mówi E. Dryjka, która na uroczystość przyszła z nauczycielką języka polskiego Iwoną Kociołek.
Patryk Luksa i z SP nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie zdobył pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. W pracy pomagała mu mama, ale sam również wykazał mnóstwo inicjatywy i pomysłów. Jego koleżanka ze szkoły – Agnieszka Mielczarek, zdobyła wyróżnienie. – Konkurs spełnia ważną rolę w budowaniu tożsamości rodzinnej i narodowej. Pobudza do spotkań rodzinnych, wgłębiania się w historię swojego rodu, a przy okazji jest formą zabawy – konkluduje Lidia Jeziorowska, nauczyciel historii i muzyki w SP nr 52.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

I m. – Patryk Luksa, SP nr 52 w Częstochowie, II m. – Nikola Hiszpańska, SP nr 2 w Częstochowie, III m. – Wiktoria Bekus, SP w Brzyszowie

Wyróżnieni: Agnieszka Mielczarek, SP nr 52 w Częstochowie, Jakub Piątkowski, SP nr 33 w Częstochowie, Klaudia Łągiewka, SP w Brzyszowie, Julia Krawczyk, SP nr 12 w Częstochowie, Julia Mrzewa, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie

GIMNAZJA
I m. – Martyna Tyras, G. nr 12 w Częstochowie, II m. – Edyta Wilk, G. im. Jana Pawła II w Kłobucku
Wyróżnieni: Katarzyna Bucka, G. im. Jana Pawła II w Kłobucku, Krzysztof Jałowiecki, G. nr 16 w Częstochowie

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

Nagrodzeni: Ewa Dryjka – I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *