Rosyjscy artyści w teatrze


W Teatrze im. A. Mickiewicza trwają próby do spektaklu Williama Szekspira „Wieczór Trzech Króli”. Jej premiera przewidziana jest pod koniec lutego.

Nad realizacją pracują Rosjanie z Akademii Teatralnej w St. Petersburgu – reżyser Gienadij Trostaniecki i scenograf Wiaczesław Okuniew. Twórcy reprezentują tradycyjną szkołę teatru, bardzo rzetelną na wszystkich etapach. Przyjechali z makietą scenografii rozpracowaną w każdym szczególe, a pracę reżyser zaczął nie od tradycyjnego czytania tekstu, lecz od pantomimicznego ustawiania scen. Przy próbach nieodzowną pomoc zapewnia częstochowska tłumaczka Jolanta Jakubowska.
Jak przypomniał dyrektor teatru, Robert Dorosławski, Trostaniecki był jednym z promotorów częstochowskiego aktora, Bartosza Kopcia, podczas jego studiów w St. Petersburgu i reżyserem jego dyplomowego przedstawienia „Białe noce”. Jest uznanym specjalistą od Moliera, laureatem rosyjskich i międzynarodowych nagród.
Dyrektor Dorosławski jest zadowolony w ubiegłego roku. Częstochowski teatr w 2010 roku zagrał 358 razy (osiem na wyjeździe), przy frekwencji 90 procentowej. Również obecny rok zapowiada się intensywnie. Teatr jest już po pierwszej premierze – 27 styczna „Znikomość” Larsa Norena. 3 lutego zespół wyruszy do Nowego Jorku z „Miłością i polityką”, gdzie zagra dla Polonii na Manhattanie i w New Jersey. Będzie to trzecia podróż naszych aktorów za ocean, wcześniej byli w Chicago i Toronto. W lutym czeka nas kolejna premiera – „Wieczór Trzech Króli”.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *