WYSTAWA W BIBLIOTECE AJD. „Niepokorny człowiek”


Dr hab. Anna Odrzywolska-Kidawa i dr Mariusz Kolmasiak przy współpracy Biblioteki Głównej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Gminy Wielgomłyny i Muzeum Regionalnego w Radomsku zapraszają wystawę biograficzną o historyku Zbigniewie Wójciku (1922-2014), PN. „Niepokorny człowiek”. Patronat nad przedsięwzięciem objęła dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego dr hab. Agnieszka Czajkowska, prof. AJD prof. dr hab.

Zbigniew Wójcik, wybitny historyk zajmujący się nowożytnymi dziejami Europy Wschodniej i jej stosunków międzynarodowych, studentom historii znany jest przede wszystkim, jako autor podręcznika akademickiego Historia Powszechna XVI-XVII wieku. Był też autorem wielu artykułów i książek, znanym na świecie historykiem dziejów swojej epoki, pracownikiem służby archiwalnej, a następnie Polskiej Akademii Nauk, piłsudczykiem, który wiele swojego czasu i energii poświęcił na przywracanie pamięci Marszałka Piłsudskiego. W swym życiorysie miał też piękną kartę działalności konspiracyjnej w okresie II wojny światowej oraz opozycyjnej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Wystawę można oglądać w Sali Wystawowej Biblioteki Głównej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie do 21 grudnia 2017 r.
Na wystawie zgromadzono wiele autentycznych pamiątek po prof. dr. hab. Zbigniewie Wójciku ze zbiorów jego rodziny, w tym Mariusza Kolmasiaka – zdjęć, dokumentów, odznaczeń, osobistych drobiazgów, publikacji jego autorstwa oraz dedykowanych mu książek i artykułów. Dopełnieniem ekspozycji są gabloty imitujące biurko z oryginalną maszyną do pisania i regał z jego biblioteczki. Dzięki temu można wyobrazić sobie otoczenie, w którym żył i pracował, zajrzeć mu do szuflad, którymi są gabloty ukazujące kolejne etapy jego życia, a tym samym poznać go nie tylko jako historyka, niepokornego działacza antykomunistycznego, czy piłsudczyka, ale również jako zwykłego człowieka.
Wstęp wolny

zdjęcia: Autor: Radomsko24.pl © Tomasz Kolmasiak

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *