Świadomy pasażer


Forum Trzeźwego Pasażera

Zespół Szkół Ekonomicznych w Częstochowie przy współpracy z Galerią Teatru from Poland zorganizował w sali sesyjnej Urzędu Miasta Forum Trzeźwego Pasażera. W spotkaniu wzięli udział uczniowie liceów im. Norwida, Dąbrowskiego i Słowackiego oraz ZSE.
– Chcemy uświadomieć młodzieży, że jako pasażerowie również mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Myślę, że udało się go osiągnąć, daliśmy licealistom możliwość skonfrontowania swoich przypuszczeń z doświadczeniami osób, które z problemem pijanych kierowców i skutkami ich procederu spotykają się codziennie – mówi Grzegorz Herman, nauczyciel języka angielskiego w ZSE. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Fundacji Krzysztofa Hołowczyca, MIVA Polska, Ruchu Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych “Przytulia” oraz psycholog z Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień. Wspólnie przedstawili licealistom, jakie konsekwencje mogą wyniknąć, gdy samochód prowadzi osoba pod wpływem alkoholu. Odpowiadali także na padające na sali pytania. Wyświetlony został film, w którym przedstawiono eksperyment, jaki podjęto w Niemczech. Chodziło o namacalne pokazanie, jaki wpływ ma alkohol na spostrzegawczość i refleks kierowcy. Wśród tematów poruszony został problem zależności. Dzieciom trudno jest sprzeciwiać się rodzicom, tak samo często bywa w relacjach damsko-męskich. Goście podkreślali, że za wszelką cenę trzeba mieć odwagę i uwagę nietrzeźwym kierowcom, kimkolwiek by nie byli, zwracać.
Przed spotkaniem w liceach im. Dąbrowskiego i Norwida oraz w ZSE przeprowadzona została ankieta, w której wzięło udział 240 uczniów. Pytania dotyczyły przyczyn wypadków drogowych, jaki wpływ na ich częstotliwość ma alkohol oraz w jaki sposób pasażer powinien się zachować, gdy kierowca jest po spożyciu. Około pięćdziesięciu osób przyznało, że pojechałoby z nietrzeźwym kierowcom bądź nie przeszkodziłoby mu w odjechaniu samemu. Wśród respondentów siedemdziesiąt osób miała już prawo jazdy. Ponad jedna czwarta z nich odpowiedziała, że już zdarzyło jej się prowadzić po alkoholu. – Młodzież jest dość świadoma, tylko niektórzy mają problemy z realizacją postawy. Przypuszczam, że podejście jest takie, że dopóki nic się nie stanie, to wszystko jest w porządku. Dlatego bardzo ważne jest kształtowanie wśród młodzieży postawy asertywnej – podkreśla Grzegorz Herman.

ŁuGi

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *