ZAPISANI W PAMIĘCI


W grudniu urodzili się

19. grudnia 1882 roku

Urodził się w Częstochowie Bronisław Huberman, polski skrzypek uznawany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów wiolinistyki XX wieku. Był synem Jakuba i Aleksandry z Goldmanów. Huberman karierę solistyczną rozpoczął w wieku 7 lat. Jego pierwszym nauczycielem był Mieczysław Michałowicz. Przez następne lata swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem znakomitych pedagogów. Był uczniem Josepha Joachima, Eusebiusa Mandyczewskiego.
Na stałe mieszkał w Berlinie. Często i chętnie koncertował w Polsce.
W latach 1934-1936 wykładał w Akademii Muzycznej w Wiedniu. W 1936 roku osiadł w Szwajcarii. W tym samym roku z jego inicjatywy powstała w Tel-Awiwie Israel Philharmonic Orchestra.
Repertuar Hubermana był obszerny. Obejmował koncerty z orkiestrą i utwory solowe J. S. Bacha, J. Brahmsa, P. Czajkowskiego, C. Francka, W. A. Mozarta,
N. Paganiniego, H. Wieniawskiego.
Bronisław Huberman zmarł 15. czerwca 1947 roku, w wieku 65 lat. Artysta był honorowym członkiem Gesellschaft der Musikfreunde w Wiedniu oraz kawalerem Legii Honorowej.

22. grudnia 1853 roku

Urodził się w Warszawie Edward August Reszke, wybitny polski śpiewak operowy. Był synem Jana i Emilii z Ufniarskich.
Zadebiutował 22. kwietnia 1876 roku rolą Faraona w operze “Aida” w Theatre des Italiens. Po udanym debiucie, Edward Reszke przez dwa sezony występował w Paryżu. Trzy lata później,
w 1879 roku, stanął na scenie najsławniejszego teatru świata, mediolańskiej La Scali. Niebawem otrzymał angaż do Królewskiej Opery Covent Garden w Londynie, gdzie z dużym powodzeniem śpiewał Sir Jerzego w “Purytanach” V.Belliniego, Waltera w “Wilhelmie Tellu” G.Rossiniego.
14. grudnia 1891 roku wystąpił po raz pierwszy w Metropolitan Opera, jako Ojciec Laurenty w “Romeo i Julii” Ch. Gounoda. Edward Reszke odniósł duży sukces i od tej pory przez jedenaście lat pozostawał stałym członkiem zespołu Metropolitan Opera.
Znaczną część jego repertuaru stanowiły partie wagnerowskie. Uchodził za najwybitniejszego wykonawcę ról Wotana i Hagena w “Pierścieniu Nibelunga”, króla Marka
w “Tristanie i Izoldzie”, Dalanda w “Holendrze tułaczu”.
Ostatnie lata życia Edwarda Reszke nie były szczęśliwe. Wycofał się z życia artystycznego i osiadł w rodzinnym majątku w Garnku koło Kłomnic.
Zmarł 25 maja 1917 roku w wieku 64 lat. Spoczął na cmentarzu w Borownie.

31. grudnia 1890 roku

Urodził się we wsi Koziegłówki niedaleko Częstochowy Antoni Marchewka, ksiądz, dziennikarz, redaktor. Był synem Michała i Marcjanny z Oleksiaków.
W 1912 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. W 1920 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie. Naukę kontynuował w Papieskim Kolegium Międzynarodowym “Angelicum” w Rzymie. Po powrocie do Polski objął stanowisko nauczyciela religii w szkołach w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Ksiądz Antoni Marchewka zajmował się również dziennikarstwem. Artykuły o treści religijnej i społecznej drukował w czasopismach: “Polonia”, “Przewodnik Katolicki”, “Prąd”, “Gazeta Tygodniowa”.
W czasie okupacji hitlerowskiej wykładał katechetykę w Instytucie Teologicznym na Jasnej Górze.
W 1945 roku biskup Teodor Kubina powołał księdza Marchewkę na stanowisko redaktora tygodnika katolickiego “Niedziela”. Od 1955 roku był członkiem Trybunału Prymasowskiego w sprawach małżeńskich.
Ksiądz Antoni Marchewka zmarł 13. lutego 1973 roku w Częstochowie, w wieku 83 lat. Spoczął na cmentarzu Kule.

W grudniu odeszli

1. grudnia1969 roku
Zmarła Janina Hollak z domu Terpiłowska, aktorka.
Urodziła się w 1899 roku w Kurinkowce w Rosji. Po uzyskaniu matury rozpoczęła występy w Państwowym Młodym Teatrze Polskim w Kijowie. W 1921 roku przyjechała do Warszawy i związała się z Instytutem Reduty. Po opuszczeniu Warszawy w 1924 roku, zamieszkała w Kaliszu, gdzie występowała na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.
W Częstochowie aktorka przebywała w latach 1945-1955. Pracowała w Teatrze Lalek “Chochlik”, a następnie w częstochowskim Teatrze Dramatycznym jako suflerka.
Zmarła w wieku 70 lat w Skolimowie koło Warszawy.

7. grudnia 1978 roku
Zmarła Bogumiła Wanda Wereszczyńska, malarka, pedagog.
Urodziła się 20. czerwca 1910 roku w Kościelcu koło Częstochowy. Była córką Stefana i Jadwigi z Kobyłeckich. Uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. C. Plater-Zyberkówny w Warszawie. W 1931 roku rozpoczęła studia w Akadmii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wanda Wereszczyńska uzyskała absolutoria na Wydziale Malarstwa i Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego. Otrzymała również dyplom na Wydziale Pedagogicznym ASP w Warszawie.
W 1941 roku zamieszkała w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego. Po wojnie aktywnie włączyła się w organizowanie życia kulturalnego miasta. Była m.in. współorganizatorką częstochowskiej Szkoły Sztuk Pięknych ( obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego ), a także pełniła funkcję Sekretarza Oddziału Związku Polskich Artystów i Plastyków w Częstochowie.
Artystka malowała martwe natury, kwiaty, pejzaże, portrety. Płótna Wereszczyńskiej prezentowane były na ekspozycjach: w Moskwie, Pekinie, Londynie, Teheranie, Mińsku. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Częstochowie, Bytomiu, Opolu, a także za granicą, w Anglii i Kanadzie.
W 1965 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.
Wanda Wereszczyńska zmarła w Częstochowie, w wieku 68 lat. Spoczęła na cmentarzu w Borownie.

Opracowała

BARBARA SZYMAŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *