POCZESNA / Obchody Święta Niepodległości inne niż zwykle…


Relacja z obchodów  z 11 listopada 2020 r., 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, po 123 latach niewoli.

“Niech żyje zawsze wolna i suwerenna nasza Ojczyzna. Na chwałę wszystkich pokoleń Polaków – przeszłych, obecnych i przyszłych”.

Szanowni Państwo!
Narodowy Dzień Niepodległości, podobnie jak cały 2020 rok, jest inny niż poprzednie. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gminie Poczesna, tak jak w całym kraju, odbyły się w cieniu koronawirusa. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości miały wyjątkowy przebieg. Nie było zgromadzeń i tradycyjnych przemówień. 11 listopada 2020 roku, o godz.11.30, w Kościele Parafialnym p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nieradzie została odprawiona przez księdza proboszcza – Marka Włocha uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Tegoroczna obchody skłaniają nas do refleksji i zadumy. Na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy się jednoczyć w siłę oraz powstawać ze zgliszczy. Szanujmy nasz rodowód i nie zapominajmy, dzięki czemu jesteśmy narodem. Pamiętajmy o dokonaniach naszych przodków, starajmy się szerzyć i pielęgnować idee demokratyczne, brońmy wolności obywatelskich, prawdy, sprawiedliwości, godności człowieka. Okazją manifestacji przywiązania do Ojczyzny są wszystkie święta narodowe, w tym Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada. W dniu dzisiejszym wraz z Przewodniczącą Rady Gminy – Iwoną Chołą złożyliśmy wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej, zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd poległym za wolność. Miejsca Pamięci Narodowowyzwoleńczych walk znajdują się na terenie gminy Poczesna w miejscowości: Poczesna, Nierada, Wrzosowa. Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem jedności, solidarności i współpracy całego społeczeństwa. To wartości szczególnie ważne dzisiaj, w tak trudnych dla naszego społeczeństwa czasach
Bo wolność, nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją pielęgnować i o nią walczyć – w czasie pokoju nauką, pracą, lekcjami historii i patriotyzmu, a w czasie wojny – orężem i bohaterstwem. Dziękuje lokalnym samorządowcom za aktywność, za złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej, a wszystkim mieszkańcom gminy Poczesna za pamięć  i wywieszenie we własnym domu biało- czerwonej flagi – naszego symbolu narodowego.
Wójt Gminy Poczesna
Krzysztof Ujmafoto: Iwona Skorupa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *