Zwycięstwo z Górnikiem na oczach Selekcjonera, Fernando Santosa!

W sobotnim (18.lutego br.) spotkaniu 21.serii gier o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy, lider rozgrywek – Raków Częstochowa pewnie pokonał (2:0) – zabrzańskiego Górnika. Gole dla gospodarzy w tym meczu zdobyli : Vladislavs Gutkovskis (10′) oraz Jean Carlos Silva Rocha w czwartej, ostatniej minucie doliczonego czasu gry drugiej części spotkania.

Sobotnie spotkanie, które było rozgrywane w ulewnym deszczucałkowicie toczone było pod dyktando “Medalików”, którzy od pierwszego gwizdka sędziegoPana Krzysztofa Jakubika z Siedlec narzucili swój styl gry.

Gospodarze swoją przewagę udokumentowali już w 10.minucie, kiedy to Vladislavs Gutkovskis płaskim strzałem pokonał Daniela Bielicę! Dla wychowanka Skonto Ryga, to trafienie to swoiste przełamanie, gdyż po raz ostatni 27-letni Łotysz do siatki i to potrójnie, trafił w 16.Kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy w wygranym (7:1) spotkaniu z Wisłą Płock a miało to miejsce…5.listopada ubiegłego roku!

Goście zostali bardzo mocno zepchnięci do defensywy, momentami rozpaczliwie się broniąc, Raków natomiast atakował coraz częściej bramkę strzeżoną przez zawodnika, który swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Zaborzu Zabrze. W 43. minucie na strzał spoza pola karnego zdecydował się Patryk Kun, ale dobrze ustawiony był między słupkami bramkarz Górnika. Kilkadziesiąt sekund później z akcją popędził jeszcze Ivi Lopez, jednak z ostrego kąta nie trafił w bramkę. Hiszpan wciąż czeka na swoje pierwsze trafienie w 2023 roku…

Do przerwy wynik już jednak nie uległ zmianie i podopieczni Marka Papszuna mimo olbrzymiej przewagi, nie zdołali już poprawić swojego dorobku bramkowego.

W drugiej części spotkania nadal bramkę Daniela Bielicy atakował Raków, jednak to…zabrzanie przeprowadzili akcję, którą wręcz powinni zamienić na gola. Wprowadzony chwilę wcześniej “zabrzański duet” : Szymon WłodarczykMateusz Cholewiak był bardzo bliski zdobycia wyrównującej bramki. Pierwszy z nich idealnie “wyłożył” piłkę Cholewiakowi a ten…mając przed sobą pustą bramkę…zwyczajnie lub bardziej niezwyczajnie w nią…nie trafił!

Gospodarze po tym sygnale ostrzegawczym wzięli się mocniej w garść. Im bliżej zakończenia sobotniego spotkania, tym bardziej “odkrywał” się były, 14-krotny Mistrz Polski, który musiał zaryzykować aby zdobyć choć jednego gola. Jedną taką okazję niefrasobliwości w szeregach “Trójkolorowych” wykorzystał Raków a konkretnie Jean Carlos Silva Rocha w czwartej minucie doliczonego czasu gry drugiej części spotkania.

Zawodnik, który w przeszłości był szkolony m.in w juniorskich drużynach Realu Madryt CF  sam pognał na bramkę Daniela Bielicy i mając przed sobą tylko golkipiera zabrzan, pewnym strzałem zadał decydujący cios bezradnemu w sobotni wieczór Górnikowi, który na bramkę Vladana Kovačevicia  nie oddał ani jednego celnego strzału!

Tym samym Raków Częstochowa odniósł na wiosnę, drugie ligowe zwycięstwo. Tym razem pokonując w Częstochowie, Górnika Zabrze, 2:0. Podopieczni Marka Papszuna mają na swoim koncie 49.punktów i pewnie przewodzą stawce drużyn w PKO Bank Polski Ekstraklasie.

Spotkanie z Górnikiem Zabrze z wysokości Trybuny ViP oglądał Selelckjoner Piłkarskiej Reprezentacji Polski, Fernando Santos. Na boisku w całym meczu zaprezentowało się  w sumie jedenastu Polaków.

W swoim kolejnym, ligowym spotkaniu drużyna Rakowa Częstochowa w najbliższy piątek, 24.lutego br. zmierzy się na wyjeździe z BKS Jagiellonią Białystok.  Początek meczu o godzinie 18:00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Słonecznej 1. Mecz “na żywo” pokażą aż trzy stacje telewizyjne: Canal + Sport, Canal + Sport 3 i Canal + Family. Początek przedmeczowego studia od godziny 17:40.

18.02.2023, g.17:30: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”) :

RKS Raków Częstochowa – KS Górnik Zabrze 2:0, (1:0),

Bramki:

1:0: Gutkovskis 10′

2:0: Jean Carlos Silva Rocha 90+4′

Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Żółte kartki: Lederman 32′ (faul), Koczerchin 59′ (faul), Tudor 69′ (faul), Gutkovskis 78′ (faul) – Bergström 34′ (faul), Paluszek 52′ (faul), Okunuki 90′ (faul). Widzów: 5416.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor, 24.Zoran Arsenić (kpt) (37′ 2.Tomáš Petrášek), 3.Milan Rundić, 20.Jean Carlos Silva Rocha, 8.Ben Lederman (81′ 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren), 66.Ioánnis Giánnis Papanikoláou, 30.Władysław Koczerchin (81′ 71.Wiktor Długosz), 11.Ivi López (81′ 17.Mateusz Wdowiak), 23.Patryk Kun, 21.Vladislavs Gutkovskis (86′ 9.Sebastian Musiolik).

Rezerwowi: 12.Kacper Trelowski – 25.Bogdan Racovitan, 27.Bartosz Nowak, 77.Marcin Cebula.

Trener: Marek Papszun.

KS Górnik Zabrze: 1.Daniel Bielica – 13.Emil Bergström, 4.Aleksander Paluszek, 3.Richard Jensen, 15.Norbert Wojtuszek (62′ 20.Szymon Włodarczyk), 25.Jonatan Kotzke, 23.Jean Jules Sepp Mvondo (62′ 11.Mateusz Cholewiak), 33.Kanji Okunuki, 7.Daniel Pacheco Lobato (81′ 8.Blaž Vrhovec), 64.Erik Janža (kpt), 10.Lukas Josef Podolski (81′ 96.Robert Dadok).

Rezerwowi: 31.Paweł Sokół – 5.Kryspin Szcześniak, 16.Paweł Olkowski, 21.Piotr Krawczyk, 41.Daisuke Yokota.

Trener: Bartosch Gaul