Strategiczne szkolenie


Od 15 sierpnia do 1 września w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie trwa szkolenie grupy tureckich strażaków

Przedsięwzięcie jest efektem wygranego, przez polską straż pożarną, prestiżowego, międzynarodowego projektu finansowanego przez Komisję Europejską. Jego zamierzeniem jest podniesienie standardów straży pożarnej z regionów Adapazarii (prowincje Sakarya i Kocaeli w Turcji), które w 1999 roku zostały nawiedzone trzęsieniem ziemi. Ponadto, program ma na celu podniesienie jakości zarządzania kryzysowego i łagodzenia skutków katastrof do poziomu porównywalnego z UE.
Dobra współpraca polsko-niemiecka, doświadczenia polskich strażaków i wysoka ocena polskich grup poszukiwawczo-ratowniczych, uczestniczących w 1999 roku w akcji ratowniczej po trzęsieniu ziemi na terenie w/w prowincji oraz bardzo dobra baza dydaktyczna, jaką dysponuje Centralna Szkoła PSP w Częstochowie (najlepszy poligon strażacki w Polsce) miały wpływ na to, że przetarg na to szkolenie wygrało polsko-niemieckie konsorcjum. Z tego też powodu część ćwiczeń odbywa się w Polsce, część w Niemczech i w Turcji.
28-osobowa grupa tureckich strażaków uczestniczy w zajęciach praktycznych i teoretycznych z gaszenia pożarów, z użyciem sprzętu ochrony dróg oddechowych oraz ratownictwa drogowego, medycznego i działalności grup poszukiwawczo-ratowniczych, które prowadzone są przez ekspertów z Państwowej Straży Pożarnej i szkół pożarniczych.
Szkolenie prowadzone jest w języku tureckim, kontakt więc ułatwia trzech tłumaczy. Zapytany przez nas kpt. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik prasowy Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, o to, jak do tej pory przebiega szkolenie, mówi: – Grupa tureckich strażaków jest bardzo zdyscyplinowana. Są niezwykle punktualni i pilni, nastawieni na przyjęcie jak największej wiedzy od nas, którą później przekażą strażakom w swoim kraju. Bardzo solidnie podchodzą do wykonywanych czynności i współpraca przebiega wyjątkowo sprawnie. Są to dobrze wyszkoleni strażacy, to co u nas widzą nie jest dla nich pierwszyzną, lecz mogą u nas podejrzeć i udoskonalić niektóre techniki i sposoby pracy.

ANNA BINDEK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *