Za nami finał Pucharu ALS – Vistalex Cup 2012


W Wielki Piątek (6 kwietnia) w hali Częstochowianki, pod patronatem Gazety Częstochowskiej odbył się finałowy mecz Pucharu Amatorskiej Ligi Siatkówki Vistalex Cup 2012.

Obie ekipy zagrały kapitalne spotkanie jednak puchar Ligi sezonu 2011/2012 przypadł zespołowi Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, na czele której stanął st. kpt. Jacek Gawroński. CS PSP pokonała zespół KS Kłomnic 3:0 w setach: 25:22,25:23,25:18 . Wspaniały Puchar i nagrodę dla zwycięzców, ufundował sponsor generalny – Firma Vistalex.
W tym numerze przyjrzymy się nieco bliżej rozgrywkom ALS.

Idea ich utworzenia jest bardzo odległa, inicjatorem był nieżyjący już dziś członek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – Robert Dębski, pod którego patronatem odbywają się one od 1979 roku. – Wcześniej nie były one organizowane pod egidą TKKF, a mecze grano na różnych salach. Przez wiele lat rozgrywki nosiły nazwę Ligi Zakładów Pracy. Osobiście nieco ubolewam nad zmianą nazwy na ALS – mówi sędzia główny tych rozgrywek pan Tadeusz Śpiewak. – Przez wiele lat graliśmy na małej sali w Szkole Podstawowej nr 1 na ulicy Kukuczki. Teraz gramy na Częstochowiance, przy ul. Rejtana. Ta sala się dobrze przyjęła. W naszych rozgrywkach uczestniczyli m.in. Paweł Woicki, Damian Dacewicz czy Ryszard Bosek, który też miał sezon kiedy sobie tutaj odbijał piłkę. Naprawdę grało tu sporo osób, które potem lądowały w najwyższej klasie rozgrywkowej. Aktualnie mamy pierwszą i drugą ligę i w obu po 10 zespołów. W tym sezonie dzięki pomocy naszego sponsora udało rozegrać się Puchar Vistalex. Uważam za bardzo fajny pomysł takie dodatkowe rozgrywki, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Mecze pucharowe, które rozgrywane były w mniejszych miejscowościach poza Częstochową, wypełniały trybuny publicznością po brzegi. Grałem w tych rozgrywkach niemal od początku ich istnienia, aż do momentu kiedy uległem poważnemu wypadkowi samochodowemu – dodaje sędzia Śpiewak.
Kto może zagrać w Amatorskiej Lidze Siatkówki? – Kiedyś wprowadziliśmy karencję dwuletnią dla zawodnika, który występował na szczeblu centralnym (od drugiej ligi wzwyż), później wprowadziliśmy rok karencji, aby w końcu dojść do wniosku, że nie warto karać zawodników za występy na profesjonalnych parkietach. Zawodnicy amatorscy bardzo chętnie chcieli z takimi graczami się zmierzyć, to była dla nich dodatkowa frajda. Obecnie w zasadzie każdy może przyjść i zagrać, w naszych rozgrywkach ostatnimi czasy formę odbudowywał Robert Szczerbaniuk obecnie występujący w pierwszoligowym Cuprum Lubin. Mam sygnały, ze jeśli kilku naprawdę wysokiej klasy siatkarzy nie znajdzie w nowym sezonie miejsca w składach PlusLigi to przyjdą grać właśnie do nas – kontynuuje Tadeusz Śpiewak.
A jak wyglądają kwestie finansowe tej rywalizacji? – Każda drużyna wpłaca składkę wpisowego przed rozgrywkami, zawodnicy do tego raczej nie dokładają, znajdują się firmy, które pomagają tym rozgrywkom jak choćby właśnie firma Vistalex. Do kosztów oprócz samych meczów dochodzi wynajęcie jakiejś sali, na której przynajmniej raz w tygodniu można potrenować. Jakoś to wszystko od lat się kręci, a wierzę, że będzie jeszcze lepiej – z optymizmem patrzy w przyszłość jeden z najbardziej oddanych i zasłużonych tym rozgrywkom działacz – wyjaśnia Śpiewak.
Na koniec zapytaliśmy jeszcze przedstawiciela firmy Vistalex – Marcina Polita, jak zapatruje się na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej na Zawodziu. – Ciężko jest zapełnić halę Polonia podczas meczów PlusLigi, więc na obiekcie kilkukrotnie większym ta publika może już totalnie zaginąć. Kiedyś podczas meczów z Mostostalem chętnych było dużo więcej niż miejsc na hali, raz wyważone zostały drzwi, dziś zmieniło się nieco podejście kibica. Idea nowej hali była słuszna, aby przyciągnąć do Częstochowy duże imprezy, nowe rozrywki dla mieszkańców. Póki co należy skupić się na jak najszybszym znalezieniu operatora obiektu – mówi Marcin Polit.
Obok Vistalex-u sponsorami byli: Amasol, Piekarnia Wancerzów-Mstów Janusza Knysaka. Patronat medialny sprawowali: ogólnopolski portal kibiców żużla magiazuzla.pl, telewizja czewatv

foto
Skład CS PSP zdobywcy Pucharu Ligi:
Jacek Gawroński, Dawid Kręciwilk, Krzysztof Stęplewski, Maciej > Szadkowski, Marcin Kapitański, Piotr Chamot, Leszek Cholewa, Arkadiusz > Głąb, Mateusz Wilk, Mateusz Auguścik, Jędrzej Brożyniak, Sławomir Goldsztajn, Damian Guc, Krzysztof Parfinowicz, Tomasz Kot.

Mariusz Rajek

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *