Hołd polskim patriotom


2 kwietnia, w siódmą rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II, w kościele parafialnym w Widzowie, p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, miała miejsce uroczystość czcząca pamięć Papieża Polaka oraz zamordowanych w Katyniu i poległych nad Smoleńskiem.

Podczas nabożeństwa wystawiono poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego, NSZZ „Solidarność” ISD Huty Częstochowa oraz Ochotniczych Straży Pożarnej Lgoty Małej, Kruszyny, Widzowa, Bogusławic i Zespołów Szkół Kruszyny i Widzowa. W modlitwie, z licznie przybyłymi do kościoła mieszkańcami, uczestniczyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – posłanka Jadwiga Wiśniewska i poseł Szymon Giżyński oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność Regionu Częstochowskiego Mirosław Kowalik i wójt gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka.
Mszę świętą w intencji Ojczyzny koncelebrował kapelan „Solidarności” ksiądz Ryszard Umański. W podniosłym, nacechowanym patriotycznym wezwaniem kazaniu ksiądz Umański nawoływał do szacunku dla Ojczyzny i poległych za nią polskich bohaterów. – Krzyk Katynia nie milknie. Po siedemdziesięciu latach znowu poległa tam polska elita. Zginęli w służbie Ojczyzny. Do Katynia wiodła ich miłość , pamięć i obowiązek. Niech ta śmierć będzie wielką nauką dla żywych.– mówił ks. Umański. Z wielką estymą wspomniał moment śmierci Jana Pawła II. – Po raz pierwszy w historii zmarłego papieża żegnano oklaskami. Był to wyraz szacunku i miłości. To zdumiewające jak Jana Pawła II wszyscy kochali – kontynuował kapłan. Pokłon szacunku za niezłomną postawę oddał śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i niezłomnej działaczce „Solidarności” śp. Annie Walentynowicz. – Lech Kaczyński nigdy nie wstydził się, że jest człowiekiem wierzącym, wiary w Boga i Ojczyznę. Anna Walentynowicz swoją osobą w tych trudnych dziejach Polski uczyła patriotyzmu. I za to była odrzucona i ośmieszana. Dzisiaj to Kościół jest wyszydzany. Niszczy się wiarę, atakuje kapłanów, biskupów. Po to by nie było autorytetów. Jan Paweł II z góry pyta: co robicie z tym wielkim dziedzictwem, które nazywa się Polska. Trzeba być dumnym z tego, że mamy patriotów, którzy nie boją się oddać życie za Ojczyznę. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami – głosił ks. Ryszard Umański.
Mszę świętą zakończono ucałowaniem relikwii Jana Pawła II. Po nabożeństwie uczniowie Zespołu Szkolnego w Widzowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznym charakterze, przygotowany pod kierunkiem nauczycielek – Renaty Dryjki i Ewy Łęgowik. Na całością uroczystości czuwał ksiądz proboszcz parafii w Widzowie Zbigniew Jeż.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *