RYSOWANIE NA ŻYWO


W najbliższą niedzielę, 21  sierpnia  na Starym Rynku, odbędzie się IV edycja Urban Sketchers meeting czyli rysowanie na żywo z wykorzystaniem miejskich lokalizacji.

 

 

21 sierpnia 2022 – IV Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2022– Stary Rynek oraz Międzynarodowa wystawa rysunkowa „Wokół ratusza”, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz:

  1. Spotykamy się o godz. 10.00 w Częstochowie na Starym Rynku. Będziemy szkicować, rysować w pobliżu Muzeum Częstochowskiego – Stary Ratusz w konwencji meetingu urban sketchers. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych działamy w muzeum.
  2. O godz. 15.00 odbędzie się wernisaż Międzynarodowej wystawy rysunkowej „Wokół ratusza”, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz.

Po rewitalizacji przestrzeń Starego Rynku w Częstochowie stała się wdzięcznym obiektem artystycznych obserwacji samego muzeum Stary Ratusz; pomieszczonych w nim artefaktów; okolicznych kamienic; bryły architektonicznej kościoła św. Zygmunta jak i placu wokół ratusza z fontanną oraz rzeźbami balansującymi Jerzego Kędziory. Proszę zobaczyć przygotowany przez Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz – materiał: https://www.facebook.com/MuzeumCzestochowskie/videos/366035958589395

Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Jego źródeł można upatrywać w artystycznych plenerach miejskich, choć bliżej mu do działań typu flash mob. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości. Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach dostrzegamy zacięcie reporterskie; w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.

Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy ci, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk. Takie też spotkanie odbędzie się na Starym Rynku w Częstochowie 21 sierpnia 2022. Tego samego dnia zobaczymy na wystawie w Muzeum Częstochowskim prace USk na Międzynarodowej wystawie rysunkowej „Wokół ratusza”.

 

Pierwszy meeting USk w Częstochowie odbył się pod egidą Grupy artystycznej ATINA, Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” i Stowarzyszenia Yes, I can w 2018 roku; kolejny – Grupy artystycznej ATINA, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i Stowarzysza Yes, I can (wystawa w Galerii ZWIASTUN) w 2019 roku. Organizatorami spotkania i wystaw USk w roku 2021 na III meetingu USk w Częstochowie byli: Grupa artystyczna ATINA, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz, Grupa Urban Sketchers Poland, Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna Jasne, że Alternatywa 21.

 

Organizatorami IV meetingu USk w Częstochowie są:

Grupa artystyczna ATINA,

Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz,

Grupa Urban Sketchers Poland,

Stowarzyszenia Yes, I can.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z komisarzem pleneru i wystawy: Anitą Grobelak (603363218; mail: anitt@vp.pl)

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *