Zwróceni w stronę nieba


9. maja br. miłośnicy gwiezdnych światów fetowali swoje setne spotkanie. Był szampan, pokaz filmowy na nowoczesnym projektorze, wspomnienia i plany na przyszłość

Sekcja astronomiczna przy Częstochowskim Towarzystwie Naukowym powstała 10. marca 2004 roku. Od początku czuwała nad nią Wenus. – 8. czerwca 2004 roku Wenus przeszła przed tarczą Słońca. To stało się dla nas swoistym świętem. Takie zjawisko zdarza się przecież raz na wiele lat – mówią członkowie sekcji. Wydarzenie udokumentował Marek Nowak, swoje zdjęcia teleskopowe, również Wenus, Saturna, Księżyca i Słońca, pokazał na jubileuszowym spotkaniu.
Sekcja grupuje ponad 30 pasjonatów astronomii – młodszych i starszych, którym przewodzi dr Bogdan Wszołek z Instytutu Fizyki przy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ma ona na swoim koncie znaczące sukcesy. Najważniejszym jest zakup najwyższej klasy projektora do planetarium przy AJD. Bezsprzecznym jest, że to siła przekonywania dr. Wszołka sprawiła, iż projektor w planetarium się pojawił. Do idei nabycia urządzenia (kosztowało 400 tys. zł) przekonał on prezydenta Tadeusza Wronę, i co ważniejsze, radnych, którzy zgodnie pomysł zaakceptowali. Dzisiaj planetarium jest dumą sekcji. – Posiadamy najnowocześniejszy projektor Polsce. Zazdroszczą go nam wszyscy – komentuje Andrzej Żyła.
Co przyświecało idei powołania sekcji astronomicznej? Jak mówią jej członkowie: “szerzenie wiedzy o regionie i o tym, co jest nad naszym regionem.” Stąd naczelną ich zasadą jest poszerzanie swojej wiedzy. Uczestniczą zatem w forach naukowych i konferencjach w kraju i za granicą, organizują konkursy, jak np. “Urania” dla szkół gimnazjalnych (w tym roku czwarta edycja), który zawsze rozstrzygany w rocznicę przejścia Wenus przed tarczą Słońca. Organizują wyjazdy poznawczo-integracyjne, najczęściej w rejony Olsztyna, Biskupic, Złotego Potoku, gdzie są doskonałe warunki do obserwacji nieba, ale i dalej – do Krakowa czy na Krym. Barwną relację z wypraw podczas spotkania zdał Adam Strzelecki.
Po sukcesie planetarium dr Bogdan Wszołek zamarzył o obserwatorium. Do realizacji pomysłu już przystąpił. Wspólnie z Andrzejem Żyłą prowadzi rozmowy z samorządowcami – prezydentem Tadeuszem Wroną i wójtem Janowa Adamem Markowskim, by okolicach Złotego Potoku, gdzie warunki są ku temu idealne, obserwatorium zostało zbudowane. – Znalazłby tam swoje miejsce teleskop-robot o najwyższych parametrach technicznych, taki jak do obsługi satelitarnej. Współpracowałby z innymi na świecie, wykorzystywany byłby również w celach dydaktycznych – mówi dr Wszołek.

Wszystko o sekcji na stronach www.sactn.ajd.czest.pl i www.planetarium.ajd.czest.pl

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *