Ksiądz Ryszard Umański Zasłużony dla Kultury Polskiej


1 października 2023 roku  Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, w asyście Dyrektor Biura Poselskiego Grażyny Matyszczak i Wicewojewody Śląskiego Roberta Magdziarza wręczył Honorowe Odznaczenie ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”  ks. Ryszardowi Umańskiemu, Proboszczowi parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Odznaczenie przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński, w podziękowaniu za zasługi na rzecz upowszechniania polskiej kultury.

 – Ksiądz Ryszard Umański jest osobą bardzo znaną w Częstochowie, zasłużoną dla Polski. To wielki patriota, społecznik, osoba wrażliwa na ludzkie troski i potrzeby. Ksiądz Umański z oddaniem pełni funkcję  kapelana „Solidarności” i innych środowisk patriotyczno-niepodległościowych. Ma zasługi na polu dziennikarskim – był założycielem i wieloletnim dyrektorem Katolickiego Radia FIAT. Jest mocno zaangażowany w akcje charytatywne pomocy Polakom, szczególnie polskim dzieciom na Kresach Wschodnich. Jego działalność zbliża Polaków, uczy patriotyzmu i wrażliwości na kulturowe dziedzictwo naszej Ojczyzny – podkreślił Wiceminister Szymon Giżyński. 

 Od wielu lat ks. Ryszard Umański wraz z Towarzystwem Patriotycznym „Kresy”, którego jest założycielem i prezesem, organizuje przedsięwzięcie „Święty Mikołaj na Wileńszczyźnie”, niosąc radość i uśmiech. Aktualnie jest proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie.
Ks. Ryszard Umański wielokrotnie był doceniony przez organizacje państwowe i Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odznaczony m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności przez Prezydenta RP, Krzyżem Komendy WIN, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości przez Prezydenta RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W życiu kieruje się triadą: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *