Festiwal Poezja Jest Najważniejsza


Już za kilka dni w Częstochowie ruszy czterodniowy Festiwal Poezja Jest Najważniejsza. Za jego stronę organizacyjną odpowiada po raz trzeci Ośrodek Promocji Kultury.

 

Listopad w naszym mieście ma prawo kojarzyć się z wierszami najwyższej jakości. Dopiero co podsumowano 44. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej, a już zapowiadamy kolejne wydarzenie poetyckie.

– Już po raz trzeci zapraszamy do udziału w Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza. Organizujemy go po to, żeby promować częstochowskich poetów, bo mamy ich w naszym mieście świetnych i żeby wśród częstochowianek i częstochowian promować poezję, bo naszym zdaniem jest ona najważniejsza – mówił podczas konferencji zapowiadającej festiwal jego pomysłodawca i kierownik artystyczny – Aleksander Wierny.

Aleksander Wierny przyznaje zresztą, że powodów, dzięki którym narodził się festiwal było zresztą więcej. – Chcieliśmy zaprezentować twórczość nie tylko lokalnych poetów. Zależało nam na prezentowaniu autorów, którzy dziś są najwybitniejsi i najbardziej dostrzegani. W tym roku będzie to m.in. Jerzy Jarniewicz, ubiegłoroczny laureat Nagrody Nike. Zapraszamy również poetów może mniej widocznych w mediach, ale równie ciekawych – zaznacza. – Jest jeszcze jeden powód: w Częstochowie mamy sporą grupę osób, będących świadomymi „konsumentami” poezji, a dowodem tego jest np. frekwencja podczas comiesięcznych Turniejów Jednego Wiersza. Zebraliśmy to wszystko w całość. To była gotowa formuła na nasz festiwal.

Tak więc między 23 a 26 listopada OPK przy ul. Dąbrowskiego 1 będzie ponownie głównym gospodarzem spotkań składających się na Festiwal Poezja Jest Najważniejsza, choć pewna ich część trafi też do Ratusza czy Resto & Pub Szafa Gra.
W tym ostatnim miejscu należy spodziewać się dużej liczby autorów, którzy będą chcieli jak najlepiej zaprezentować się podczas rozgrywanego w „Szafie” turnieju jednego wiersza. Tym bardziej, że pula nagród wynosi 900 zł, przy czym o rozdaniu 700 zł zdecyduje jury, a 200 zł to już nagroda publiczności.

Pierwszego dnia, poza turniejowymi potyczkami, odsłonięcie festiwalowego muralu, którego autorem jest Marek Laskowski, oraz rozmowa o poezji pisanej przez kobiety. Na ten temat podebatują trzy poetki – Karina Caban, Ewa Frączek-Biłat i Katarzyna Zwolska-Płusa.

Drugi dzień to już debiut poetycki Rafała Cuprjaka, którego możemy pamiętać z pierwszej edycji festiwalu, gdzie wystąpił z zespołem Jaźna. Na muzyczny deser olkuska grupa Baza Ludzi Żywych, którego jednym z członków jest znany poeta Łukasz Jarosz.

Z kolei sobota obrodzi w spotkania autorskie. Do Częstochowy przyjedzie Marzanna Bogumiła Kielar, laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Paszportu „Polityki”, której debiut „Sacra conversazione” był bardzo dobrze przyjęty przez krytykę literacką.
Nietypowym wydarzeniem będzie przywołanie hip hopowych tekstów Piotra „Magika” Łuszcza, znanego z grup Kaliber 44 i Paktofonika, którego karierę przerwała samobójcza śmierć, do jakiej doszło w 2000 roku. Twórczość rapera zaprezentuje poeta Marcin Jurzysta, redaktor tomu „Excalibur”, w jakim dokonał wyboru tekstów Magika. Dopełnieniem tego będzie wystawa fotografii nawiązująca do tej historii.
Gwiazdą festiwalu będzie wspomniany już Jerzy Jarniewicz, poeta, tłumacz i krytyk literacki, który za ostatnio wydany tom „Mondo cane” otrzymał Nagrodę Literacką NIKE. Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, a za całokształt twórczości został uhonorowany Nagrodą im. Juliana Tuwima (2022).

Sobota będzie też dniem targowym. Na stoiskach będą m.in. dostępne książki poetyckie zaproszonych gości. Poza tym wystawią się tacy wydawcy, jak Instytut Mikołowski, Fundacja Kultury Afront czy łódzkie SPP.
Ostatniego dnia festiwal przeniesie się do Ratusza, gdzie zaplanowano spotkanie z poetką Iryną Ciłyk z Ukrainy i tłumaczem Bohdanem Zadurą. Spotkanie będzie efektem rozpoczętej w ubiegłym roku i z powodzeniem kontynuowanej festiwalowej współpracy z Towarzystwem Galeria Literacka.

– Niedziela należy do Towarzystwa Galeria Literacka. W tym dniu będziemy mieli przyjemność zaprosić państwa na spotkanie z dwójką bardzo ważnych twórców. Jedną z gościn będzie jedna z najważniejszych poetek ukraińskich – względnie młodego pokolenia. Iryna Ciłyk – również reżyserka i animatorka kulturalna. Będziemy mieli przyjemność zaprezentować premierowo jej książkę poetycką. Drugim bohaterem będzie tłumacz tej książki pan Bohdan Zadura. To taka postać  w polskiej poezji i translatoryce, której specjalnie nie potrzeba przedstawiać, w tej chwili jest bowiem jednym z najwybitniejszych i najważniejszych tłumaczy z języka ukraińskiego na język polski. Właściwie zawdzięczamy mu przekład całej współczesnej literatury, która na Ukrainie jest głośna i dyskutowana – podkreślała podczas konferencji Olga Wiewióra z TGL, która wspólnie z Bogdanem Knopem poprowadzi niedzielne spotkanie.

Szczegóły programowe na stronie

w galerii zdjęć u góry i obok: zdjęcia z konferencji prasowej zapowiadającej festiwal – OPK ,,Gaude Mater” 20 listopada 2023 (fot. Łukasz Kolewiński)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *