Walczyć z wirusem


Każdego dnia na świecie wirusem HIV zakaża się około 15 tys. osób, z czego ok. 10 procent to dzieci

Według danych UNAIDS na koniec 2003 roku na świecie żyło około 46 milionów osób dotkniętych HIV lub AIDS. Prace nad szczepionką przeciwko wirusowi wciąż nie dają efektów. Jeśli do końca dekady nie uda się wynaleźć skutecznego środka, to według prognoz ponad 100 milionów osób na świecie może ulec zakażeniu, z czego 80 milionów w pięciu tylko krajach: Rosji, Chinach, Nigerii, Indiach, Etiopii a następne 5 milionów umrze. Regionem najbardziej dotkniętym przez pandemię jest Afryka Subsaharyjska.
W Polsce trwa kolejna edycja Krajowego Programu zapobiegania Zakażeniom HIV, Opieki nad Żyjącymi z HIV i Chorymi na AIDS. Pierwszy Krajowy Program na lata 1996-1998 został opracowany przez Rząd RP. Był to dokument o randze krajowej, określający działanie państwa w tym kierunku.
ABC zapobiegania, to multimedialna kampania społeczna zorganizowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS. W tym roku została skierowana do kobiet i mężczyzn w wieku 18 – 29 lat.
Według danych zebranych od 1985 roku do końca sierpnia 2005, w Polsce odnotowano ogółem 917 zakażeń HIV i 1658 zachorowań AIDS. Szacuje się jednak, że liczba osób żyjących z wirusem HIV wynosi około 30 tysięcy.
Zakażenia dotyczą najczęściej ludzi młodych, w wieku 18-29 lat. W naszym kraju to około 60 procent wszystkich zakażeń. Jedną z przyczyn ciągłego rozprzestrzeniania się zakażeń jest zanikanie tradycyjnej struktury rodziny i więzi rodzinnych. ABC zapobiegania promuje: A – abstynencję seksualną,
B – bycie wiernym jednemu partnerowi, C – zabezpieczenie się prezerwatywą. Kampania namawia także do zrobienia testu w kierunku HIV, jeśli ktoś choć raz zmienił partnera seksualnego lub miał inne ryzykowne zachowania. – W ubiegłym roku stwierdzono u mnie obecność wirusa HIV. Zaraziłam się od partnera, który ukrywał przede mną chorobę. On już nie żyje. W naszym społeczeństwie AIDS czy HIV to wciąż temat tabu. My, chorzy, jesteśmy traktowani jak przestępcy. Jest przecież tyle nieuleczalnych chorób. Mam nadzieję, że kampanie i odpowiednia edukacja pomogą młodym ludziom – mówi Ewa W.
Ważnym elementem jest edukacja społeczeństwa. Nie powinna oceniać, krytykować, ośmieszać, ale podsunąć odpowiednie rozwiązania. Musi być ona skierowana do wszystkich ludzi. AIDS nie jest tylko chorobą narkomanów, prostytutek czy homoseksualistów. Dotyczy każdego z nas. Wielu pedagogów nie potrafi na ten temat mówić otwarcie. W oczach niektórych pracowników służby zdrowia można zobaczyć strach w czasie kontaktu z zarażonym człowiekiem. Osoby chore zostają odrzucone przez rodziny, tracą przyjaciół, pracę. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jednak pamiętajmy, że ten problem dotyczy także nas, każdego dnia.

Najbliższe punkty konsultacyjno-diagnostyczne wykonujące anonimowo
i bezpłatnie badania w kierunku HIV:
Chorzów, ul. Św. Rocha 3, tel. (32) 24-13-255
Opole, ul. Damrota 6, tel. (77) 45-44-845
Łódź, ul. Kniaziewicza 1/5 tel. (42) 25-16-116

KK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *