Skorzystaj z badań


Przychodnia Lekarska przy ul. Mireckiego została wybrana przez Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia do realizacji trzech programów profilaktycznych: profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia, edukacyjno-diagnostyczny wczesnej prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i profilaktyki raka szyjki macicy. Wszystkie przygotowano we współpracy z NFZ, Unią Metropolii Polskich i Ministerstwem Zdrowia. – Realizację programów rozpoczęliśmy 12 lipca. Do udziału zaprosiliśmy osoby zgodnie z warunkami określonymi dla danego programu – mówi dr Leszek Cichoń, dyrektor Przychodni Lekarskiej przy ul. Mireckiego.

“Programem profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia” objęte są osoby w wieku od 35 do 55 lat. Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. W Polsce w 2001 roku z tej przyczyny zmarło ponad 173 tys. osób. Do rozwoju chorób w znacznej mierze przyczyniają się popularne wśród Polaków wzorce zachowań, tj. niewłaściwe odżywianie się, mała aktywność ruchowa, palenie papierosów, picie alkoholu. – Celem programu jest obniżenie o ok. 20 procent zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia poprzez wczesne ich wykrywanie oraz zmianę postaw i promocję zdrowego stylu życia – mówi dr Cichoń. W ramach programu lekarze i pielęgniarki Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą zapraszać imiennie uczestników i przeprowadzać wywiad w kierunku stwierdzenia ewentualnego zagrożenia chorobami układu krążenia, badać ciśnienie, zlecać badania laboratoryjne u osób zagrożonych (poziom cukru, cholesterolu, trójglicerydów), kierować pacjentów z objawami choroby układu krążenia do poradni specjalistycznej, a także edukować uczestników programu w zakresie zdrowego stylu życia. Pacjenci kierowani do dalszego diagnozowania trafią do specjalistów kardiologów.
“Programem edukacyjno-diagnostycznym wczesnej prewencji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc” poddane są osoby w wieku od 40 do 65 roku życia, palące papierosy oraz byli palacze. Przewlekła obturacyjna choroba płuc łączy w sobie przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. – Choroby te często występują razem, a ich najczęstszą przyczyną jest wieloletnie palenie papierosów. Znaczący objaw rozwoju choroby – duszność, pojawia się dopiero po latach, najczęściej dopiero, gdy około połowa powierzchni wentylacyjnej płuc zostaje bezpowrotnie zniszczona – informuje dr Leszek Cichoń.
Według Światowej Organizacji Zdrowia na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje ok. 600 mln osób na świecie, a rocznie umiera ok. 3 mln. W Polsce na zespół ten zapada ok. 2 mln ludzi. Profilaktyka choroby polega przede wszystkim na uświadomieniu zagrożonym osobom, czym jest schorzenie i jakie są jej przyczyny oraz na zredukowaniu największego czynnika ryzyka, jakim jest palenie papierosów. Badanie pozwoli zdiagnozować wczesne stadium tego zespołu, co z kolei daje szansę zapobiegania jego rozwojowi. W ramach programu personel medyczny Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej będzie kwalifikował uczestników do grup ryzyka, m.in. na podstawie badań spirometrycznych oraz edukował w zakresie zapobiegania chorobie. Pacjenci, u których zostaną stwierdzone objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc trafią do specjalistów na konsultacje.
Ostatnim programem, “Ogólnopolskim programem profilaktyki raka szyjki macicy” objęte są kobiety w wieku od 30 do 59 lat. Rak szyjki macicy jest drugim co do częstotliwości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Szacuje się, że rocznie choroba ta dotyka ok. 4 tys. kobiet. Podstawową metodą wczesnego wykrywania tego nowotworu jest badanie cytologiczne. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szansę wyleczenia. Program zawiera badania przesiewowe (cytologia) oraz edukację w zakresie zapobiegania i wykrywania tej choroby.

MK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *