W gminie Koziegłowy znajduje się unikalne miejsce, które stanowi jedyny w kraju dział wodny dla trzech największych polskich rzek


Nazwę Góra Trzech Rzek zatwierdził na początku roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stało się tak po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Rady Gminy i Miasta Koziegłowy.

 

Góra Trzech Rzek zlokalizowana jest w niedalekim sąsiedztwie zabudowań miejscowości Markowice. Na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie. Jest jednak najwyższym wzniesieniem (386 m n.p.m.) Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej, wchodzącej w skład Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Na terenie Wyżyny Śląsko Krakowskiej znajdują się jeszcze dwie inne wyżyny – Wyżyna Śląska (najwyższy punkt Góra św. Anny – 408 m n.p.m.) i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska (najwyższy punkt – Góra Janowskiego albo Góra Zamkowa – 516 m n.p.m.).

Góra Trzech Rzek jest wyjątkowa w skali naszego kraju, stanowi bowiem dział wodny największych rzek Polski: Wisły, Odry i Warty. Spływające z niej wody opadowe i roztopowe trafiają, poprzez Brynicę, Czarną Przemszę i Przemszę – do Wisły, przez Małą Panew – do Odry, a za pośrednictwem Rzeniszówki i Bożego Stoku – do Warty.

Pomysłodawcą i inicjatorem nadania wzniesieniu w gminie Koziegłowy nazwy Góra Trzech Rzek jest Wojciech Smolarek – dr nauk o Ziemi w zakresie geografii (absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk o Ziemi w Sosnowcu).

– Choć z czysto geograficznego punktu widzenia obiekt o którym mowa jest wzgórzem, zastosowanie nazwy góra podkreśla jego rangę oraz stawia na równi z najwyższymi wzniesieniami dwóch pozostałych makroregionów Wyżyny Śląsko-Krakowskiej – Górą św. Anny na Wyżynie Śląskiej i Górą Janowskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – wyjaśnia Wojciech Smolarek.

 

fot. Archiwum Gminy Koziegłowy

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *