SEKRETNE ŻYCIE POLSKICH MIAST


– to tytuł wystawy fotografii ulicznej, którą od 20 sierpnia będzie można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Jej autorem jest Michał Krzyszkowski – Pstrikailov.

„Sekretne życie polskich miast” to — jak sama nazwa wskazuje — spojrzenie na polskie miasta obiektywem Pstrikailova, czyli Michała Krzyszkowskiego. Jego fotografie mówią o poczuciu zagubienia i wyobcowania w dużym mieście.
Ludzie na jego zdjęciach są zazwyczaj sami, a nawet kiedy nie są, wydają się samotni, mali, niewiele znaczący wobec miejskiej przestrzeni, architektury i światła. To odzwierciedlenie tego, jak sam autor często czuje się w wielkim mieście. W pewnym sensie lubi ten stan zagubienia. Fotografowanie na ulicy to dla niego aktywna medytacja — jest w ruchu, na świeżym powietrzu. Ponadto, choć przebywa wśród ludzi, spędza czas ze sobą i swoimi myślami.

– Działam bardzo intuicyjnie – tłumaczy Krzyszkowski. – Szukam czegoś, co mnie urzeknie, a kiedy to widzę, działam. To na ogół połączenie ciekawego otoczenia, światła i koniecznie elementu ludzkiego. Ulica to ludzie, życie. Bez nich zdjęciom najczęściej czegoś brakuje. Jeśli chodzi o przekaz zdjęć, które robię, to jest to zestaw moich emocji oraz refleksji wobec otaczającej rzeczywistości, wobec zmian społecznych i kulturowych. Każdy oczywiście może, a nawet powinien interpretować te obrazy po swojemu. Jednak ja sam w moich fotografiach odnajduję pewne osamotnienie, zagubienie, melancholię, czasem zauroczenie, czasem absurd…

Michał Krzyszkowski (Pstrikailov) fotografuje uliczny głównie ulice Warszawy. Jego zdjęcia przedstawiają podpatrzone, niepozowane sytuacje, a bohaterami fotografii są zarówno anonimowi przechodnie, jak i sama przestrzeń miejska. Pstrikailov jest laureatem głównej nagrody w międzynarodowym konkursie Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020 organizowanym przez Ośrodek Promocji Kultury oraz finalistą największego na świecie konkursu fotografii ulicznej Miami Street Photo Festival (2020).

Wystawę „Pstrikailov. Sekretne życie polskich miast” będzie można oglądać od 20 sierpnia (otwarcie  godz. 19.00) do 9 września.
Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 20.00.

Wytyczne sanitarne w Ośrodku Promocji Kultury
W Ośrodku Promocji Kultury obowiązują określone zasady sanitarne. Osoby zwiedzające są zobowiązane do ich przestrzegania. Przede wszystkim należy zasłaniać usta i nos, zdezynfekować dłonie oraz zachować bezpieczny dystans. W instytucji obowiązuje także limit osób, mogących przebywać w środku w tym samym czasie.
Szczegóły można poznać na specjalnej podstronie: Wytyczne dla odwiedzających.

fot. Michał Krzyszkowski

Na podstawie informacji z OPK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *