List otwarty


Stężenie pyłów PM10 na terenie Częstochowy w ostatnich dniach jest o kilkaset proc. wyższe, niż dopuszczają polskie przepisy. Z danych dostarczanych przez stacje monitoringu jakości powietrza wynika, że w poniedziałek w szczytowym momencie ilość pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 w Częstochowie przekraczała 850 mikrogramów na metr sześcienny przy średniej dobowej normie wynoszącej 50 mikrogramów na m sześć.

Częstochowa, dnia 10.01.2017 r.

Szanowny Pan
Krzysztof Matyjaszczyk
Prezydent Miasta Częstochowy

List otwarty
Stężenie pyłów PM10 na terenie Częstochowy w ostatnich dniach jest o kilkaset proc. wyższe, niż dopuszczają polskie przepisy. Z danych dostarczanych przez stacje monitoringu jakości powietrza wynika, że w poniedziałek w szczytowym momencie ilość pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 w Częstochowie przekraczała 850 mikrogramów na metr sześcienny przy średniej dobowej normie wynoszącej 50 mikrogramów na m sześć.
Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że mieszkańcy nie są o tym informowani w odpowiedni sposób. Stężenie niebezpiecznych dla zdrowia substancji przekraczają wielokrotnie normy określone w polskim prawie. Jak przekonują specjaliści
w sezonie grzewczym każdy z nas jest truty, często nie zdając sobie z tego sprawy. Według analiz jakość powietrza jest tak fatalna, że można ją porównać do 1000 wypalanych papierosów rocznie przez każdego mieszkańca – obojętnie czy jest się dzieckiem czy osobą starszą.
Rzadko mówi się o kosztach zdrowotnych będących rezultatem brudnego powietrza a według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia za leczenie, utracone lata życia i przedwczesne zgony płacimy ok. 102 mld USD (czyli 13 proc. PKB).
Te dane są zatrważające i w związku z tym zwracamy się do Pana Prezydenta o podjęcie szeregu działań zmierzających do wspólnej walki o czyste powietrze w naszym mieście.
Sami czując wspólną odpowiedzialność wychodzimy do Pana Prezydenta z propozycją wprowadzenia w naszym mieście pilotażowego programu badania jakości powietrza. Na dzień dzisiejszy w Częstochowie umiejscowione są dwa punkty pomiaru jakości powietrza w naszym mieście. Uważamy, iż to stanowczo za mało. Stąd chcielibyśmy rozpocząć roczny program bardzo szczegółowych badań nad jakością powietrza, który umożliwi nam wprowadzać wiele rozwiązań.
Proponujemy wzorem Dąbrowy Górniczej, która jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła taki program ustawić 20 do 25 punktów pomiarowych we wszystkich dzielnicach miasta, tak byśmy mogli śledzić wyniki przez cały okres trwania programu. Dzięki tak prowadzonym badaniom można dokładnie określić liczbę dni z przekroczeniem norm. Przedstawione już wyniki kwartalne czy też półroczne mogą nam dać odpowiedź gdzie stężenie zanieczyszczeń będzie najwyższe, a dzięki temu właśnie będziemy mogli zastosować określone konkretne działania.
Badania te pozwolą również z dużą dokładnością przeanalizować skąd pochodzą źródła zanieczyszczenia – czy ze spalania w domowych piecach, czy pochodzą z przemysłu, a może napływają
z miast ościennych.
Potrzeba radykalnych zmian, ale by móc je skutecznie wprowadzać potrzeba rzetelnych i szczegółowych pomiarów.
Nie przestaniemy oddychać i tak naprawdę czyste powietrze zależy tyko od nas wszystkich.
W trosce o zdrowie nas wszystkich, częstochowian, prosimy również o:
· stworzenie ogólnodostępnej tablicy informacyjnej o bieżącym stanie powietrza w naszym mieście.
· wprowadzenie darmowych usług doradców energetycznych celem dobrania optymalnego technicznie i kosztowo rozwiązania wymiany źródła ciepła dla mieszkańców i przedsiębiorców,
· likwidację w okresie 3 lat źródeł zanieczyszczenia powietrza zlokalizowanych w budynkach administracji publicznej oraz likwidację w okresie 5 lat źródeł zanieczyszczenia powietrza zlokalizowanych w budynkach znajdujących się w zasobach komunalnych,
· sukcesywne zwiększanie puli dotacji przeznaczanych na wymianę ekologicznych źródeł ciepła,
· udostępnienie mieszkańcom informacji o dostępnych dotacjach.
Przedstawione przez nas propozycje konkretnych rozwiązań, są realną odpowiedzią na zagrożenie zdrowia mieszkańców spowodowane przez skażone powietrze w naszym mieście.

Łączymy wyrazy szacunku,
Samorządowcy
Marta Salwierak
Radna Sejmiku Województwa Śląskiego
Przemysław Wrona
Radny Miasta Częstochowy

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *