Kadry i płace w firmach – jakie jest ich znaczenie?


Obsługa kadr i płac stanowi obowiązkowy element w każdej firmie, który powinien być przeprowadzany we właściwy sposób. Zadania kadrowych we współczesnym świecie są bardzo szerokie; to nie tylko przeprowadzanie procesów związanych z rekrutacją, zatrudnieniem czy rotacją pracowników, lecz również wszelkiego rodzaju kwestie dotyczące finansów – między innymi terminowe wpłaty. Kontakt z urzędami i różnego rodzaju instytucjami to obszar, w którym pracownicy działu HR powinni poruszać się sprawnie, bez zawahania. Nie bez powodu wymaga się od nich bardzo dużej wiedzy w zakresie prawa pracy czy administracji – jest to niezbędne, by mogli oni wykonywać swoje zadania, których zakres bardzo często dyktuje wielkość firmy czy ilość wymagań. W dzisiejszych czasach funkcjonowanie firmy bez uwzględnienia działu kadry i płac może przynieść niepotrzebny chaos. Jeżeli w przedsiębiorstwie nie ma możliwości na zatrudnienie wewnętrznych specjalistów, bardzo wielu biznesmenów składania się ku profesjonalnemu outsourcingowi.

 

Lista zadań kadr i płac, czyli czym konkretnie zajmują się specjaliści?

 

Specjaliści zajmujący się obsługą kadr i płac to dziś prawdziwi ludzie renesansu; zakres ich obowiązków jest bardzo szeroki, a do najważniejszych obowiązków należy między innymi prowadzenie szczegółowej dokumentacji kadrowej, obsługa procesów związanych z zatrudnianiem i rozwiązywaniem umów o pracę czy ewidencja czasu pracy. To jednak nie wszystko. Dział kadr i płac odpowiedzialny jest za:

  • kontrolę uprawnień pracowniczych;
  • selekcję oraz rekrutację kandydatów do pracy;
  • kontrolę wypłat wynagrodzeń przysługujących pracownikom;
  • prowadzenie spraw powiązanych z zakładowymi funduszami świadczeń socjalnych;
  • dbanie o to, by prawa każdego pracownika były przestrzegane, a warunki BHP spełnione.

Przez różnorodność zadań oraz ich awangardową specyfikę, osoby zatrudnione na stanowisku powinny być na nie doskonale przygotowane pod kątem merytorycznym, a także powinny być gotowe na stały rozwój swoich kompetencji. Zagadnienia prawne są zmienne, zupełnie jak oczekiwania pracodawców. Specjaliści do spraw kadr oraz płac muszą za tym nadążać, jeżeli zależy im na dobrej renomie.

 

Na czym polega specjalistyczny outsourcing kadr i płac?

 

Dynamicznie rozwijające się firmy coraz częściej decydują się na przekazanie czynności kadrowo-płacowych zewnętrznym biurom rachunkowym. Outsourcing kadr i płac polega na przejęciu realizacji zadań kadrowo-płacowych przez firmy specjalizujące się w tego rodzaju usługach. Potrzeba outsourcingu może wynikać między innymi z chęci oszczędzenia na kosztach przy jednoczesnym wzrośnie pewności wysokiej jakości usługi, bez konieczności utrzymywania własnego działu kadr oraz płac. Pełną księgowość firm oferuje między innymi Biuro rachunkowe Calendaria, skupiające się na obsłudze w oparciu o indywidualną specyfikę przedsiębiorstwa prowadzonego przez klienta. Wśród głównych zalet outsourcingu wymienia się zgodność dokumentacji z najnowszymi przepisami, brak zmartwień powiązanych z niedoborami kadrowymi czy brak konieczności stałego monitorowania zmian w prawie przez zarządców firm. Outsourcing jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie mogą pozwolić sobie na niepokoje wśród załogi, wynikające z błędów przy naliczaniu wynagrodzeń lub nieprawidłowości, a także dla tych, którzy nastawieni są na poszukiwanie przewag konkurencyjnych przy jednoczesnym oczekiwaniu wsparcia doświadczonych ekspertów.

 

 

Materiał Partnera

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *