Seniorzy z gminy Poczesna otrzymali opaski SOS


We wtorek, 6 września 2022 r., w Sali sesyjnej Urzędu Gminy Poczesna, odbyło się uroczyste wręczenie bezpłatnych opasek bezpieczeństwa w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022.  Gmina jako jedna z pierwszych w powiecie częstochowskim przystąpiła do programu. Otrzymała 40 opasek. Celem programu jest zapewnienie możliwości bezpiecznego funkcjonowania seniorów w ich miejscu zamieszkania.

Oprócz seniorów, którzy zostali objęci programem, na uroczystość przybyli m.in. Senator RP – Ryszard Majer, Redaktor ,,Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska – reprezentująca wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Szymona Giżyńskiego. Obecny był Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, jego zastępca – Andrzej Lech, Sekretarz Gminy – Renata Smędzik, Skarbnik Gminy – Magdalena Kadłubek oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Elżbieta Różycka.
Podczas spotkanie seniorzy zapoznali się z funkcjami i obsługą opaski. To niezwykle pożyteczne urządzenie, proste w obsłudze i wyglądające jak zegarek, daje poczucie bezpieczeństwa, bowiem w chwili zagrożenia życia osoba posiadająca opaskę może błyskawicznie skontaktować się z ratownikiem medycznym, który albo udzieli pomocy poprzez łącze, albo wezwie karetkę pogotowia.  Kontakt jest bardzo prosty – wystarczy nacisnąć jeden przycisk szybkiego powiadamiania SOS, który wysyła alarm do całodobowego systemu teleopieki. Opaska posiada dodatkowe funkcje: detektor upadku; czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS oraz monitoring podstawowych funkcji życiowych, takich  jak puls czy saturacja. Urządzenie jest wytrzymałe na wstrząsy, ale nie może być narażone na zbyt długi kontakt z wodą, bo może to spowodować jego uszkodzenie. Nieodpłatne opaski bezpieczeństwa  seniorom wręczyli: Wójt Krzysztof Ujma, Senator RP Ryszard Majer, Redaktor Urszula Giżyńska oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poczesnej Elżbieta Różycka. 

Program adresowany jest dla seniorów 65 lat i więcej, jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne oraz elementy polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
W przypadku problemów technicznych można skontaktować się z GOPS w Poczesnej nr tel. 34/326-30-26 lub skorzystać z tel. obsługi klienta: +48 222 437 737 (godz. 9.00-17.00). Osoby zainteresowane do udziału w programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 są proszone o kontakt z Urzędem Gminy lub GOPS. .
fot. Aneta Nawrot
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *