MAŁY JUBILEUSZ DUŻEJ SPRAWY


Częstochowskie Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Piersi “MARIA” powstało 18.10.1996 r. z inicjatywy Anny Graj, która wraz z Heleną Kopeć, Alicją Król, Jolantą Szumlas i Bożeną Warkiewicz tworzą trzon organizacji prowadzącej szeroko zakrojoną działalność na rzecz osób dotkniętych schorzeniami piersi. “Maria” jest członkiem “Narodowej Koalicji do Spraw Walki z Rakiem Piersi” oraz europejskiej organizacji “Europa Donna”. W trakcie swojej pięcioletniej działalności przeszkoliła 102 lekarzy, 30 pielęgniarek, 44 techników radiologów oraz psychologów, rehabilitantów w zakresie leczenia i profilaktyki raka piersi, przeprowadziła ponad 400 bezpłatnych badań mammograficznych. Dwóch lekarzy z Ośrodka Leczenia Schorzeń Piersi specjalizowało się w USA, a jeden z rehabilitantów ukończył miesięczny kurs usuwania obrzęków limfatycznych, zorganizowany przez Instytut Folkiego, dzieki czemu nasze miasto ma specjalistę – jednego z 20 w Polsce. Stowarzyszenie zorganizowało wiele prelekcji i konferencji naukowych oraz polsko – amerykańskie sympozjum: “Profilaktyka, wczesne wykrywanie i leczenie raka piersi”.
“Maria” organizuje bale charytatywne, licytacje obrazów (darów regionalnych artystów) oraz inne akcje zmierzające do pozyskania środków finansowych na zakup sprzętu medycznego, organizację szkoleń itp. Organizacja może poszczycić się wieloma pożytecznymi i skutecznymi działaniami na rzecz walki z rakiem piersi, wśród których najważniejszym jest utworzenie pierwszego i jedynego w Polsce “Ośrodka Leczenia Schorzeń Piersi” w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce.
Uroczystości z okazji 5-lecia istnienia Częstochowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Rakiem Piersi “MARIA”, nad którymi patronat objął wicewojewoda śląski Marek Sztolcman, odbędą się 14 grudnia o godz 19.00 w Klubie “Politechnik” przy al. Armii Krajowej w Częstochowie. Zainteresowanych i sympatyków organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w uroczystości.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *