10 lat Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”


„Nowe tysiąclecie erą ludzi świętych”. Pod takim hasłem, przez cztery dni, od 19 do 22 lipca br. na Jasnej Górze trwać będzie pielgrzymka stypendystów Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Do Częstochowy przyjedzie ponad dwa tysiące młodzieży z całego kraju.

Fundacja powstała z myślą o zdolnej młodzieży z małych miejscowości, których rodziny mają trudności finansowe. – Jest inicjatywą wspierającą przesłanie Jana Pawła II, szukania nowych dróg ewangelizacji młodych. Jeśli będziemy się troszczyć o młodzież, tworzyć im dobre warunki bytowe wychowamy taką, która będzie przykładem i nadzieją dla Kościoła i Polski – mówił ks. Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podczas konferencji prasowej w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
O idei Fundacji mówili również ksiądz infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika „Niedziela”, ksiądz prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ksiądz Dariusz Kowalczyk, dyrektor pielgrzymki oraz ksiądz Marek Bator, częstochowski duszpasterz akademicki.
Ksiądz Jan Drob podkreślił, że 10-lecie Fundacji łączy się z 10. Dniem Papieskim. – Fundacja wystąpiła z inicjatywą organizowania Dnia Papieskiego, by upowszechniać nauczania Jana Pawła II , jako budowania żywego pomnika Jego pamięci. Co roku podczas Dnia jest przeprowadzana zbiórka „Dzielmy się miłością” na stypendia dla podopiecznych Fundacji – mówił ksiądz prałat Jan Drob, podkreślając, że jubileuszową modlitwą do Matki Boskiej Częstochowskiej Fundacja chce podziękować wszystkim darczyńcom.
Z roku na rok Fundacja pod swoje skrzydła bierze coraz większą grupę młodzieży. – Dziesięć lat temu stypendia otrzymało pięćset osób, w tym roku blisko 2300 młodych ludzi we wszystkich diecezjach w Polsce. Celem programu Fundacji jest integralność, formowanie wszystkich wymiarów osobowości u młodego człowieka. Muszę podkreślić, że nasza młodzież jest bardzo pracowita i osiąga wysokie wyniki nauczania. Chętnie też udziela się w wolontariacie. Dzisiaj największą potrzebą jest świętość ludzi i tak chcemy kształtować naszych stypendystów – podkreślił ksiądz Dariusz Kowalczyk.
W archidiecezji częstochowskiej jest obecnie 162 stypendystów, w Częstochowie 25. – To gimnazjaliści, licealiści oraz studenci, którzy uczą się w Politechnice Częstochowskiej, Akademii im. Jana Długosza i Seminarium Duchownym – mówi ksiądz Marek Bator.
Magda Wojtysek z Łobodna po wakacjach rozpocznie naukę w VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie. – O możliwości otrzymania stypendium powiedział mi wujek, który jest księdzem. W gimnazjum miałam średnią ocen powyżej 4,75 i pochodzę z licznej rodziny. Otrzymywałam stypendium w naukowe i socjalne, łącznie 310 złotych, od nowego roku szkolnego ponownie wystąpię stypendium – mówi Magda.
Dawid Rogacz z Ostrów, uczeń trzeciej klasy LO im. C. K. Norwida o Fundacji dowiedział się od proboszcza w swojej rodzinnej parafii. – Stypendium pobieram od czterech lat. Działam w klubie charytatywnym Filos. Poprzez obozy, które odbywają się raz w roku, Dni Papieskie i formacyjne spotkania realizujemy przesłania Jana Pawła II. W Częstochowie tworzymy ścisłą grupę – mówi Dawid.
Stypendium ma dwa pakiety. Socjalny jest przeznaczony na koszty dojazdu, zakwaterowanie w bursie, zakup odzieży; naukowy – na książki, korepetycje czy opłatę internetu.
Fundacji przy organizacji pielgrzymki pomaga Urząd Miasta Częstochowy oraz uczelnie – Politechnika Częstochowska i Akademia im. Jana Długosza, które na czas pobytu młodzieży w Częstochowie udostępniają swoje akademiki.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *