CZĘSTOCHOWSKIE EKOPRZEDSIĘBIORSTWA. Zachować zasoby wodne dla przyszłych pokoleń


Rozmowa z prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie Andrzejem Babczyński

Panie prezesie, częstochowskie wodociągi znane są z działań proekologicznych, społecznych i edukacyjnych. Ale nadal poszukujecie nowych płaszczyzn działania.
– Ekologia na stałe wpisała się w priorytety Przedsiębiorstwa oczywiście w szczególności bliski jest nam temat dbałości o jakość wód. Działań ekologiczno-edukacyjnych było mnóstwo, od drobnych inicjatyw naszych pracowników, poprzez konkursy, wycieczki, Dni Otwarte, filmy, ulotki, akcje „Piję wodę z kranu!” do wydawnictw, konferencji i badań naukowych. Ale oczywiście zawsze można „lepiej”, „więcej”, „inaczej” i faktycznie, podjęliśmy rękawicę i przestąpiliśmy do realizacji nowego projektu.

Proszę o szczegóły tego przedsięwzięcia.
– Pierwszy szkic projektu i jego zakres powstał w marcu, a jego temat brzmi bardzo naukowo: „Holistyczne zarządzanie zasobami wód podziemnych dla zapewnienia zaopatrzenia w wodę regionu częstochowskiego”. Celem projektu jest zintegrowane zarządzania zasobami wód podziemnych prze Wodociągi by zapewnić ilościowe i jakościowe zaopatrzenie w wodę regionu. Głównymi zadaniami przedsięwzięcia będzie charakterystyka i ocena zagrożeń zasobów wód z których czerpiemy i opracowanie dla nich konkretnych procedur zapobiegania zagrożeniom. Przeanalizowane zostaną dotychczasowe działania i opracowane nowe. Analizowane będą także aspekty formalno-prawne i ekonomiczno-społeczne zarządzania wodami podziemnymi. Efektem badań będzie opracowanie mapy zagrożeń i ich przepływów w wodach podziemnych, ocena efektywności dzisiaj prowadzonych działań, wskazanie narządzi i rekomendacje dla adaptacji narzędzi monitoringu w celu kontroli jakości wód. W badaniach zostanie wykorzystane modelowanie numeryczne by lepiej zobrazować zależności między działalnością rolniczą i przemysłową a jakością wód podziemnych. Projekt będzie prowadzony oczywiście na terenie naszej działalności zbierając dane z 50. piezometrów, czyli punktów badań wody. A pod względem naukowym wyniki analizowane będą w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jak długo będą trwały analizy?
– Przewidywany czas trwania projektu to od 3 do 5 lat.

Dlaczego dbanie o jakość wody podziemnej jest tak ważne, przecież mogłaby Państwo interesować tylko dobra woda w sieci.
– No właśnie to jest kwestia poczucia odpowiedzialności za swoje działania. Dbając o jakość wód podziemnych zachowamy jej dobre zasoby dla przyszłych pokoleń. Uważam, że przedsiębiorstwa korzystające ze środowiska są w sposób szczególny zobowiązane do dbania o zasoby naturalne.
Dziękuję za rozmowę.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

ANNA STĘPIEŃ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *