Szpital Wojewódzki w Częstochowie bada pacjenta pod kątem zarażenia koronawirusem


26 lutego na Oddział Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego został przyjęty kierowca ciężarówki, który powrócił z Włoch. Aktualnie przebywa w izolatce i jest badany pod kątem ewentualnego zarażenia koronawirusem.

 

Mężczyzna jest pracownikiem firmy transportowej pod Kłobuckiem i przez ponad dwa tygodnie przebywał we Włoszech. Powrócił przed kilkoma dniami, a w środę 26 lutego, gdy wystąpiły u niego objawy grypowe,  wezwano do niego pogotowie. Zespół pogotowia z Krzepic, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, nim pojechał po pacjenta zaopatrzył się w ZOZ w Kłobucku w specjalne kombinezony, maski, rękawice. Mężczyznę przewieziono do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie i umieszczono w izolatce Oddziału Zakaźnego w budynku na Tysiącleciu. Zgodnie z procedurami pobrano próbki, które wysłano do analizy w Warszawie. Wynik powinien być znany po 24 godzinach.

Jak zapewniają służby medyczne w Częstochowie do tej pory nie stwierdzono u nas żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Rzecznik prasowy wojewody śląskiego Alina Kucharzewska informuje, że w całym województwie hospitalizowanych z podejrzeniem koronawirusem jest sześć osób.

– Jedna w Chorzowie już została wypuszczona do domu; wynik badania był negatywny – mówi Rzecznik. Jak dodaje, na wynik badania wykonywanego w Warszawie czeka się 24 godziny, ale już niedługo czas ten się znacznie skróci, bo punkt badań zostanie uruchomiony w Katowicach.

– Zgodnie z procedurami, do szpitalnego oddziału zakaźnego przyjmuje się pacjentów ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Takie zalecenia otrzymują osoby, które zgłaszają się z objawami grypowymi i przebywały w ostatnich tygodniach w rejonach objętych epidemią koronawirusem – mówi rzecznik Alina Kucharzewska.

 

Trzeba podkreślić, że obecnie mamy wzmożony czas zachorowań na grypę. Jak podaje Sanepid w zeszłym tygodniu w woj. śląskim odnotowano ponad 23 tys. takich zachorowań. 111 osób trafiło do szpitali, a jedna zmarła.

Państwowy Zakład Higieny informuje, że d początku roku każdego tygodnia rośnie liczba zachorowań na grypę lub podejrzenia zachorowań na grypę. Między 16 a 22 lutego całym kraju było ich prawie 212 tys. Najwięcej było w woj. pomorskim, gdzie odnotowano prawie 34 tys. przypadków grypy, czyli przy uwzględnieniu liczby mieszkańców wychodzi 205 przypadków na 100 tys. osób. W województwie śląskim zachorowań odnotowano  23 tys. 409 ‑ są to 74 przypadki na 100 tys. mieszkańców. Do szpitali w woj. śląskim trafiło w zeszłym tygodniu z powodu powikłań wywołanych grypą 111 osób, głównie z zaburzeniami układu oddechowego. Jedna osoba zmarła.

Przypomnijmy, że przed kilku laty w okresie epidemii grypy odnotowywano ponad 100 tys. zachorowań w jednym tygodniu. Należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, bo każda grypa pozostaje niebezpieczna.

 

Województwo śląskie w gotowości

 

Wciąż nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce – zapewnił dziś po południu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na jego prośbę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek spotkał się z przedstawicielami szpitali zakaźnych, aby przede wszystkim poznać stan gotowości tych placówek na ewentualne pojawienie się przypadku groźnego wirusa w województwie śląskim. Wojewoda przekazał zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz poprosił o pełną współpracę. Przypomniał, iż NFZ uruchomił specjalną  infolinię pod numerem 800 190 590. Dodał, iż wszystkie służby wojewody są w pełnej gotowości.

Obecnie nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego objętych jest ponad 300 osób, a 6 osób przebywa w szpitalu i oczekuje na wyniki badań pobranych i wysłanych do PZH próbek.

fot: https://ocdn.eu

Interaktywna mapa zasięgu wirusa gdzie jest koronawirus

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *