Godzina „W” wybiła


Częstochowa oddaje cześć Powstańcom Warszawskim

1 sierpnia 2013r. w Częstochowie odbyły się uroczystości poświęcone 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17.00 w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi abp Wacław Depo odprawił Mszę świętą w intencji poległych powstańców. Po Eucharystii zgromadzeni przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza, gdzie odśpiewali hymn narodowy, złożyli kwiaty i uczcili poległych minutą ciszy.
Obchody rocznicy zorganizował Urząd Miasta Częstochowy oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowskiego na czele z prezesem Juliuszem Domagalskim. Honorowymi gośćmi uroczystości byli częstochowianie, walczący w Powstaniu Warszawskim, między innymi, Bogumiła Kulig. Dla naszej Gazety wspomina: – W zasadzie byłam wtedy jeszcze dzieckiem, miałam 16 lat. Jako łączniczk przy radiostacji w komendzie obszaru Śródmieście nosiłam meldunki i rozkazy. Całe Powstanie przeżyłam w Śródmieściu. Jestem z tego dumna, bo to były piękne czasy, ale nie jestem żadną bohaterką – mówi pani Kulig.
W obchodach uczestniczył poseł PiS Szymon Giżyński, władze miasta reprezentował przewodniczący Rady Miasta Częstochowy miejskich Zdzisław Wolski. Zjawiło się również wielu harcerzy i mieszkańcy miasta.
GAW
Foto: Krzysztof Wierus
Delegacja Prawa i Sprawiedliwości składa hołd Powstańcom Warszawskim. Od lewej: sekretarz Grażyna Matyszczak, radna powiatu częstochowskiego Lidia Burzyńska, poseł Szymon Giżyński, radny miasta Częstochowy Jerzy Nowakowski, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Radia Maryja Justyna Kielesińska, radna miasta Częstochowy Beata Kocik i radny Sejmiku Województwa Śląskiego Artur Warzocha.

Uczestnicy Mszy świętej przeszli pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, by złożyć wieńce.

CZĘSTOCHOWIANIE – UCZESTNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Pośród udokumentowanych przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego uczestników walk znajdują się następujące osoby związane z Częstochową: Krzysztof Boruń (1923-2000), ur. w Częstochowie, pisarz, walczył w oddziale „Krybar”

Jerzy Dreyza (1902-1981), lekarz Szpitala Maltańskiego, od 1945 mieszkał i pracował w Częstochowie, pochowany na cmentarzu Kule w Częstochowie

Gustaw Gracki (1927-2013) , ps. ”Junek”, walczył w 6 kompanii batalionu „Kiliński”; w latach 1949 – 1984 pracował w Częstochowie jako nauczyciel, autor książki Wspomnienia z Powstania Warszawskiego (2008), mieszka w Częstochowie

Bogumiła Kulik z domu Rankowska, ps.”Wiśka”, warszawianka, łączniczka w placówce przy ul. Wspólnej , batalion „Bończa”, dostarczała wiadomości do KG AK; po powrocie do kraju (ze stalagu Oberlangen) w 1946 osiadła w Częstochowie. W powstaniu wzięli udział jej starsi bracia, Andrzej i Wincenty, a także jej siostra Barbara.

Wojciech Omyła (1924-1944), ps.”Wojtek”, mieszkał w Częstochowie, wyjechał do Warszawy pod koniec lipca 1944, walczył w plutonie „Alek” (kompania „Rudy”, batalion „Zośka” – zgrupowanie „Radosław”), zginął 8 VIII 1944 na terenie cmentarza ewangelickiego na Woli, pochowany na Powązkach w kwaterze batalionu „Zośka”

Antoni Paluszyński (ur. 20 IV 1928), ułan, w oddziale „Kampinos”

Władysław Radwański (1921-1944), ps.”Rokita”, ur. w Konopiskach k. Częstochowy, starszy strzelec kompanii K-3 batalionu „Karpaty” pułku „Baszta”, ranny 24 IX 1944 w czasie obrony szkoły przy ul. Woronicza, zmarł 3 X w szpitalu w Skierniewicach (tam pochowany). Brat bliźniak Władysława – Stanisław Radwański także walczył w powstaniu

Eugeniusz Stasiecki (1913-1944), ps. „Piotr”, „Piotr Pomian”, nauczyciel w Cykarzewie k. Częstochowy, od 1936 do wybuchu wojny nauczyciel Szkoły Powszechnej nr 21 w Częstochowie, we wrześniu 1939 walczył obronie Lublińca i Częstochowy (w 74 pp), do 1941 mieszkał w Częstochowie, harcmistrz, zastępca naczelnika Szarych Szeregów, zginął w nocy 16/17 VIII 1944.

Tadeusz Więckowski (1916-1969), ps. „Czumak”, por., oficer zrzutowy, adiutant szefa lotnictwa Komendy Głównej AK, płk Bernarda Adameckiego; zm. w Buffalo w USA.

Zdzisław Więckowski, (1918-2002), ps. „Kordzik” (brat Tadeusza), żołnierz ZWZ-AK, w powstaniu w randze por.; pochowany w Częstochowie na cmentarzu Kule.

Wszystkie ww. osoby figurują w internetowym Spisie powstańczych biogramów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z dokumentacji zgromadzonej przez Ośrodek Dokumentacji (w związku z publikacją „Cmentarz Rakowski w Częstochowie”) wynika, że w powstaniu wzięli udział:

Hanna Gradowska , ps. „Hanka”, córka Józefa Gradowskiego, sanitariuszka

Józef Gradowski (1900–1979), podoficer straży ogniowej w Warszawie, gasił pożary i ratował zasypanych na Starym Mieście, przeprowadzał żołnierzy i ludność cywilną kanałami do Śródmieścia; mieszkał w Częstochowie od 1974,

Ponadto: Zbigniew Adam Witeszczak (1916-1947), syn Feliksa i Marii Wilkoszewskiej, oficer AK, sędzia polowy w powstaniu warszawskim, pochowany na cmentarzu Kule w Częstochowie.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *