Smutne pożegnanie Rakowa z Europą

Mistrz Polski – Raków Częstochowa przegrał AŻ (0:4) w czwartkowy wieczór (14.grudnia br.) na ArcelorMittal Park w Sosnowcu z Atalantą Bergamo BC w swoim ostatnim spotkaniu fazy grupowej Ligi Europy UEFA. Taki rezultat sprawił, że podopieczni Dawida Szwargi z zaledwie czterema “oczkami” zajęli ostatnie miejsce w grupie “D” i na wiosnę nie wystąpią w fazie pucharowej Ligi Konferencji UEFA.

Dwie bramki dla gości zdobył Luis Muriel (14′, 72′), a po jednym trafieniu zanotowali Giovanni Bonfanti (26′) i Charles De Ketelaere (90′). Ten wynik oznacza, że Raków nie zagra w europejskich pucharach w rundzie wiosennej.

Trzeba podkreślić, że piłkarze Rakowa Częstochowa przed starciem z Atalantą Begamo BC mieli sporą szansę na to, aby wywalczyć sobie po raz pierwszy w historii awans do fazy pucharowej Europejskich Pucharów. Wystarczyło “tylko” zdobyć trzy punkty z pewną już awansu włoską drużyną, która do Sosnowca przyjechała w bardzo mocno okrojonym składzie, w którym wystąpili nawet zawodnicy z Atalanty Begamo BC B.

Atalanta (14 punktów) zajęła pierwsze miejsce w tabeli grupy D i wiosną zagra w 1/8 finału Ligi Europy. Na drugim miejscu uplasował się Sporting (11 pkt.) i wiosną zacznie od 1/16 finału LE, a na trzecim Sturm Graz (4 pkt.) i będzie kontynuował grę w europejskich pucharach w Lidze Konferencji.

Jednak i trzeci garnitur Atalanty Bergamo okazał się za mocny dla częstochowian, którzy teraz będą mogli skupić się już tylko na rozgrywkach o Mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski, aby w przyszłym sezonie znów móc reprezentować Polskę w rozgrywkach Europejskich Pucharów.

W najbliższą niedzielę, 17.grudnia br. w swoim ostatnim tegorocznym spotkaniu ligowym – Raków Częstochowa przed własną publicznością będzie podejmował MKS Koronę Kielce. Początek meczu o godzinie 15:00. Mecz “na żywo” od godziny 14:40 pokaże Canal + Sport. W zespole Korony Kielce występuje wypożyczony do końca obecnego sezonu, 20-letni bramkarz, Xavier Dziekoński. Zawodnik ten wystąpił w tym sezonie w 16.spotkaniach PKO Bank Polski Ekstraklasy, zachowując trzykrotnie czyste konto. Drużyna pod wodzą Kamila Kuzery z dorobkiem 18.punktów plasuje się w tabeli tuż nad strefą spadkową, czyli na piętnastej lokacie.

14.12.2023, g.21:00 : Sosnowiec (ArcelorMittal Park):

RKS Raków Częstochowa – Atalanta Bergamo BC 0:4, (0:2),

0:1: Muriel 14′

0:2: Bonfanti 26′

0:3: Muriel 72′

0:4: De Ketelaere 90+3′

Sędziował: Enea Jorgji (Albania). Żółte kartki: Holm 33′ (faul), Bonfanti 79′ (faul) – obaj Atalanta Bergamo BC. Widzów: 10 386.