Aeroklub Częstochowski zaprasza na wystawę


W Ratuszu miejskim w Galerii Dobrej Sztuki do końca września możemy zapoznać się z ikoną częstochowskiego modelarstwa lotniczego – mistrzem świata w tej dziedzinie sportu Jerzym Ostrowskim. Aeroklub Częstochowski i Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa prezentują tu wystawę „Osiągnięcia polskiego modelarstwa lotniczego”, a na niej modele samolotów oraz medale i puchary zdobyte przez Jerzego Ostrowskiego. Lwia część eksponatów wypożyczona jest z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Jerzy Ostrowski zawsze podziwiany był za precyzję modelarska i kunszt pilotażu. W dorobku sportowym swojego krótkiego życia (urodził się w 1935 roku w Częstochowie, zmarł w wieku 50. lat, 7 stycznia 1985 roku) ma 20 tytułów mistrza Polski i siedem wicemistrza Polski. Był dwukrotnym zdobywcą pucharu Europy, dwukrotnym mistrzem świata i trzykrotnym wicemistrzem świata. Ten utytułowany artysta-lotnik zawsze podkreślał, że modelarstwo lotnicze jest dyscypliną sportu, która wychowuje młodzież, a wiadomości zdobyte w klubach modelarskich są przydatne w każdym zawodzie i w codziennym życiu.
Jerzy Ostrowski modelarstwem zainteresował się w wieku dziewięciu lat. Ukończył Gimnazjum Mechaniczne, w czasie nauki umiejętności konstrukcyjne szlifował w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie, a od 1957 roku budował modele w Aeroklubie Częstochowskim. Wysokie laury zaczął zdobywać od 1961 roku – na mistrzostwach modeli latających w Ciechanowie wywalczył drugie miejsce w kategorii modeli swobodnie latających z napędem silnikowym. W Aeroklubie Częstochowskim zaprzyjaźnił się z kierownikiem wydziału modelarstwa Zdzisławem Szajewskim. On namówił Ostrowskiego do konstruowania modeli latających na uwięzi. Był to dobry kierunek, bo w tej dziedzinie częstochowianin wielokrotnie sięgnął po najwyższe zwycięstwa. Sukcesy przychodziły jeden za drugim, począwszy od 1966 roku, kiedy w Leningradzie zdobył trzecie miejsce podczas zawodów modeli do walki powietrznej. Rok później wywalczył podwójny tytuł mistrza Polski – w akrobacji i makietach na uwięzi oraz drugie miejsce w międzynarodowych zawodach w Brnie i Sofii. W 1968 roku z Hradec Kralove wraca z tytułem mistrza Europy w makietach samolotów. W 1970 roku na mistrzostwach świata w Anglii zdobywa już drugie miejsce, a w rok później we Francji mistrzostwa świata wygrywa bezapelacyjnie. Kolejny tytuł wicemistrza świata zdobył w 1975 roku w USA, a mistrza świata po dwóch latach. Tytuł wicemistrza świata uzyskał też na zawodach w Kijowie.
Zarząd Aeroklubu chcąc uczcić pamięć swego zasłużonego członka od 1986 roku organizuje Memoriał im. Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego zawodów makiet samolotów latających, a od 1996 roku ustanowił wyróżnienie modelarskie: Dyplom im. Jerzego ostrowskiego – za wybitne osiągnięcia.
Wystawa jest niepowtarzalną okazją, by bliżej poznać słynnego częstochowskiego modelarza oraz niezwykle trudną sztukę modelarstwa lotniczego.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *