WSPOMNIENIA


Szymon Wypych (1945-2008)

29 sierpnia, po wielu miesiącach choroby, odszedł związany z Częstochową rzeźbiarz Szymon Wypych. Pozostawił po sobie wrażenie człowieka skromnego i lojalnego. W jego ostatniej drodze towarzyszyło mu liczne grono rodziny, przyjaciół i przedstawicieli instytucji kulturalnych. Jak sam napisał na swojej stronie internetowej, w jego 30-letniej pracy twórczej wiodącym tematem były: „człowiek, jego stany duchowe, wzajemne relacje i zależności między ludźmi oraz ich związki z najbliższym otoczeniem, z naturą”.
Artysta przyszedł na świat w 1945 roku. Studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Organizował plenery plastyczne, swój dorobek prezentował podczas licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Aktualnie z jego twórczością można zapoznać się, m. in., w Galerii Rzeźby Śląskiej w Chorzowie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i galerii ZAR w Warszawie. Pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie, był rzeczoznawcą do spraw rzeźby na liście Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Autor rzeźb memorialnych, medali, płaskorzeźb portretowych, plakiet oraz kameralnych przedstawień ceramicznych. W naszym mieście i okolicach pozostawił po sobie posąg Jana Pawła II przy archikatedrze pw. Świętej Rodziny, Drogę Krzyżową w Sanktuarium św. ojca Pio na Przeprośnej Górce, popiersie dr. Władysława Biegańskiego na pl. Rady Europy i in.
Szymon Wypych spoczywa na częstochowskim cmentarzu Kule.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *