POBIEGLI WILCZYM TROPEM W MYSZKOWIE


 

Ponad 300 uczestników z 66 miast i miasteczek województwa śląskiego pobiegło Wilczym Tropem w Myszkowie, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Bieg zorganizowało Stowarzyszenie Aktywna Jura, a honorowy patronat,  tak jak co roku, objęła Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Bieg połączył pokolenia. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 2 lata, zaś najstarszy 77 lat.

 

– Żołnierze Wyklęci nie godzili się na kolejne zniewolenie Polski, dlatego za wszelką cenę próbowano wymazać Ich z pamięci, wrzucano do bezimiennych dołów, nazywano bandytami. Prawda jednak zawsze zwycięża, a Bieg Tropem Wilczym jest tego najlepszym dowodem. Jest jednocześnie szczególnym potwierdzeniem nie tyle siły fizycznej, ale przede wszystkim siły charakteru, bo przecież nie chodziło o sportową rywalizację, ale o to by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, którzy są bohaterami naszej wolności, a Ich miejsce jest w panteonie największych polskich bohaterów – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Myszków dołączył do kilkuset miast i miasteczek w Polsce i za granicą, w których w niedzielę, 6 marca, odbyła się jubileuszowa X edycja Biegu Tropem Wilczym.

– Na „Dotyku Jury” w Myszkowie na starcie stanęło ponad 300 uczestników. Bieg połączył pokolenia, bowiem najmłodszy uczestnik miał zaledwie 2 lata, zaś najstarszy 77 lat. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddali m.in. uczniowie klas mundurowych, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, kadeci z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, pasjonaci nordic walking, zawodnicy klubów sportowych, ale przede wszystkim mieszkańcy woj. śląskiego, którzy chcieli upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych – powiedział Maciej Maślankiewicz, członek Stowarzyszenia Aktywna Jura zaangażowany w organizację Biegu.

Zawodnicy pokonali symboliczną trasę 1963 m, która odnosi się do roku śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego członka podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, który poległ w walce z grupą operacyjną ZOMO/SB w 1963 r.

Wszyscy otrzymali pakiety startowe z koszulkami z wizerunkami Dowódców Wyklętych i Dziewczyn Niezłomnych. Każdy otrzymał także pamiątkowy medal, a zwycięzcy puchary. Rozstrzygnięto konkursy popularyzujące wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych, a na mecie na wszystkich czekała także wojskowa grochówka. Nagrody specjalne otrzymali także najmłodsi i najstarsi uczestnicy.

 

 

fot. Archiwum Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *