CzAS na zmianę powietrza, jakim oddychamy!


Częstochowski Alarm Smogowy ponownie zaprosił ,,Mobilne Płuca” Polskiego Alarmu Smogowego, by sprawdzić czy sytuacja powietrza w Częstochowie uległa poprawie! Poprzednia akcja z końca 2022 roku udowodniła, że atmosfera w Częstochowie jest dość gęsta.

Dwumetrowy model ludzkich płuc będzie przez dwa tygodnie “oddychał” częstochowskim powietrzem na Starym Rynku, dzięki działaniom Huberta Pietrzaka z Fundacji Częstochowski Alarm Smogowy (CzAS) oraz przy wsparciu architektów z SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji proekologicznych w regionie.
Akcja rozpoczęła się w Dniu Czystego Powietrza, to już  piątą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą ponad 60 lokalizacji w ośmiu województwach. W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy, weźmie udział aż siedem instalacji. W tym roku na Polski Alarm Smogowy, apeluje do koalicjantów, tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem.
W kraju wciąż dymi około 3 milionów „kopciuchów”, a Polska dalej znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Przy okazji startu kampanii, PAS apeluje do koalicjantów tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem.  Zdaniem PAS kluczowe jest odblokowanie 3 mld  Euro z KPO na walkę ze smogiem (wsparcie wymiany starych kotłów na węgiel i drewno i termomodernizacji domów), przywrócenie i zaostrzenie norm jakości węgla, które zawieszono w lipcu 2023 r.  oraz wspieranie samorządów w skutecznym wdrażaniu uchwał antysmogowych, ponieważ stanowią one podstawowy instrument walki o czyste powietrze w regionach.

W Częstochowie ustawiliśmy mobilne płuca już po raz drugi, poprzednio były na Placu Rady Europy. W tym roku miejsce ich “oddychania” jest wyjątkowe ponieważ znajdują się obok wspaniałego drzewa rosnącego na naszym Starym Rynku a stanowiącego przez większość roku naturalne płuca tego miejsca. Kolejna sprawa to fatalna jakość powietrza na Starym Mieście w Częstochowie, mam nadzieje, że nasza akcja przyczyni się do wzrostu świadomości wsród okolicznych mieszkańców o szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Warto dodać, że Postawienie “Mobilnych Płuc” w Częstochowie, zbiegło się w czasie z realizacją naszych projektów pt.: “#CzestoSMOGOWA 2024” i Audyt, Świadectwo dla “Wampira Energetycznego”- mówi lider CzAS Hubert Pietrzak

Tegoroczna kampania: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation.

Więcej info: https: //jurabezsmogu.pl/pluca/

poprzednia edycja 2022 : https://jurabezsmogu.pl/2022/12/13/mobilne-pluca-po-misji-w-czestochowie/

link do filmu z ustawienia instalacji: https://www.facebook.com/watch/?v=1105485657151789

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *