Jak walczyć z wiosennymi alergiami?


Jesień i zima to czas, gdy część alergików ma przerwę od niektórych uciążliwych objawów. Nadejście wiosny oznacza jednak powrót alergicznego nieżytu nosa, potocznie nazywanym katarem siennym. Wszystko za sprawą pyłków z drzew, kwiatów czy nawet chwastów.

Objawy wiosennych alergii

Do najczęstszych objawów alergicznego nieżytu nosa zaliczamy:

  • Kichanie
  • Zatkany nos
  • Katar
  • Swędzące oczy
  • Łzawienie oczu
  • Swędzenie gardła
  • Trudności z oddychaniem
  • Kaszel
  • Ucisk w klatce piersiowej

Z badań wynika, że najcięższe objawy alergii wiosennych najczęściej występują u dzieci w wieku dwunastu do siedemnastu lat. Dodatkowo alergię przeważnie gorzej znoszą osoby z astmą.

Czy do walki z wiosenną alergią jest potrzebny lekarz?

Alergie wiosenne występują u wielu osób. Ich objawy są uciążliwe, jednak nie zagrażają zdrowiu poza ekstremalnymi przypadkami. Z tego powodu wizyta u lekarza nie jest zazwyczaj potrzebna. Tym bardziej, że leki przeciwalergiczne dostępne są bez recepty.

Czasem dobrym rozwiązaniem możemy być jednak udanie się do alergologa, szczególnie w sytuacji, gdy nasz problem nie jest jedynie sezonowy. Wówczas faktycznie warto sprawdzić, czego powinniśmy się szczególnie wystrzegać, aby nie musieć zmagać się z uciążliwymi objawami alergii.

Jak radzić sobie z katarem siennym?

Najprościej byłoby napisać: nie wychodzić z domu. Ale jest to oczywiście rozwiązanie radykalne i w gruncie rzeczy niepotrzebne. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj w godzinach popołudniowych nasilenie pyłków w powietrzu jest największe, a więc z wyjściem na zewnątrz warto poczekać do wieczora.

Niektórzy prewencyjnie używają tabletek przeciwalergicznych. Jeśli wiedzą, że będą musieli dłużej przebywać w miejscu, w którym narażeni są na pojawienie się objawów, to zapobiegawczo biorą tabletkę, dzięki której objawy będą znacznie mniejsze lub całkowicie niewidoczne.

Jeśli wiemy, że czeka nas wiele godzin na dworze, w miejscu, w którym rośnie wiele drzew i kwiatów, to warto rozważyć założenie maseczki, a nawet okularów przeciwsłonecznych. W ten sposób do naszego nosa i oczu dostanie się mniej pyłków, dzięki czemu możemy uniknąć silnych objawów alergii.

Będąc w domu lepiej nie otwierać okien w godzinach popołudniowych, gdyż w ten sposób narażamy się na dostanie się pyłków do naszego mieszkania. Warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza, dzięki któremu będziemy oddychać czystym powietrzem. Takie rozwiązanie pomaga naprawdę wielu osobom, które męczą się z alergią nawet we własnym domu.

Jeśli wróciliśmy do domu po dłuższym przebywaniu na dworze, to warto jest się przebrać. Na naszym ubraniu mogą być bowiem pyłki, przez które będziemy się dalej męczyć. Przed snem powinniśmy wziąć także prysznic, aby pozbyć się pyłków z naszego ciała, szczególnie włosów.

Unikaj także suszenia ubrań na powietrzu. Choć to dobry sposób na ich szybkie wysuszenie, to jednak w ten sposób błyskawicznie pojawią się na nich pyłki. Wówczas grozi nam pojawienie się u nas objawów, nawet jeśli nie wyszliśmy jeszcze na zewnątrz.

Alergie wiosenne bywają wyjątkowo męczące. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy ograniczyć ich objawy.

 

 

 

 

 

Materiał Partnera

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *