Ekologiczna parafia pw. Św. Wojciecha w Częstochowie


Parafia pw. Św. Wojciecha w Częstochowie włączyła się w ekologiczny projekt Caritas Laudato Si’. Ks. Proboszcz Ryszard Umański wraz z Parafianką Weroniką Mądrzyk, napisali projekt ekologiczny dla swojej parafii, i wystartowali w jednym z konkursów grantowych Caritas Laudato Si’ I udało się! Wygrali 12 500 zł na realizację eko projektu w swojej parafii pt. „Parafialny ogród zasilany wodą deszczową”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Caritas Laudato Si’

Encyklika Papieża Franciszka Laudato Si” to zaproszenie do troski o wspólny dom, jakim jest nasza planeta. W encyklice Papież porusza temat ekologii integralnej, która jest odpowiedzią Kościoła Katolickiego na światowy kryzys ekologiczny i społeczny. Odnosi się ona nie tylko do wzajemnych relacji między organizmami żywymi i środowiskiem nieożywionym, ale także do warunków życia ludzi i szans przetrwania społeczeństw.

Projekt Caritas Laudato si jest odpowiedzią na wezwanie Papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Promuje encyklikę Laudato si i mówimy o tym jak przełożyć ją na życie. Jak i dlaczego być eko!

W ekologiczny projekt Caritas Laudato Si’ włączyła się m.in. Parafia pw. Św. Wojciecha w Częstochowie. Ks. Proboszcz Ryszard Umański wraz z Parafianką Weroniką Mądrzyk, napisali projekt ekologiczny dla swojej parafii, i wystartowali w jednym z konkursów grantowych Caritas Laudato Si’ I udało się! Wygrali 12 500 zł na realizację eko projektu w swojej parafii pt. „Parafialny ogród zasilany wodą deszczową”.

W ramach projektu Parafia pw.  Św. Wojciecha w Częstochowie stworzyła ogród: zasadziła rośliny, zamontowała ławki, karmniki, poidełka i domki dla owadów. Celem ich projektu w dużej mierze jest przeciwdziałanie marnowaniu się wody deszczowej, w związku z tym zainstalowano instalację kanalizacji deszczówki wraz ze zbiornikami, dzięki czemu woda opadowa będzie mogła być wykorzystana do podlewania ogrodu. Działania projektowe są w dużej mierze społeczne, nastawione na zwiększanie świadomości ekologicznej Parafian, w związku z tym Parafia przeprowadziła szereg ciekawych warsztatów, spotkań o tematyce ekologicznej. Parafianie mieli m.in. okazję uczestniczyć w: warsztatach rodzinnych z robienia karmników i domków dla owadów, warsztatach z szycia toreb na zakupy z recyklingu, eko warsztatów plastycznych, konkursie na najładniejszy karmnik. W działaniach parafii nie mogło również zabraknąć promocji Encykliki Laudato Si’, w związku z tym Parafia zorganizowała „Dzień w parafii poświęcony Encyklice” podczas którego homilie były poświęcone ekologii integralnej. Przeprowadzono również szereg ciekawych katechez z Szkole, gdzie poruszano tematykę ekologii integralnej, Encykliki Laudato Si’

Parafia pw. Św. Wojciecha w Częstochowie wspaniale odpowiedziała na apel Papieża Franciszka i zatroszczyła się o Nasz Wspólny Dom – Ziemię. Ich przykład pokazuje, że małe lokalne projekty są w stanie dużo zmienić, nie tylko w świadomości mieszkańców ale również realnie nieść dobrą eko zmianę w naszych małych ogródkach.

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *