POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWKIEJ”. Folkloriada Jurajska. VII Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych


PORAJ
Ostatnia niedziela lipca, a zarazem drugi dzień Folkloriady Jurajskiej, należała do kapel podwórkowych oraz artystów prezentujących rękodzieło ludowe i artystyczne. Tym razem swój repertuar kapele zaprezentowały na scenie w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne Festiwal Kapel nie mógł się odbyć – tak, jak wcześniej planowaliśmy – w plenerze. Jednak zmiana miejsca zupełnie nie przeszkodziła w żywiołowych występach i wspaniałej zabawie.

Prezentacje kapel oceniało profesjonalne Jury w składzie: Roman Kryst – muzyk, kierownik i założyciel Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa Romana”, Elżbieta Jatulewicz – wokalistka, założycielka i instruktorka zespołu „Szalona Piątka Plus”, półfinalistka II edycji telewizyjnego programu „The Voice Senior” oraz Grażyna Łoś-Kryst – autorka tekstów dla zespołów ludowych i folklorystycznych, znawczyni zabytkowych instrumentów muzycznych.

W niedzielne popołudnie kapele prezentowały zróżnicowany repertuar, na który składały się zarówno dawne teksty i melodie folkloru miejskiego, jak również aktualne – te tworzone współcześnie przez osoby żyjące życiem swoich miast, problemami z jakimi mierzymy się na co dzień. Charakterystyczne dla kapel podwórkowych instrumentarium, ponadczasowe, niejednokrotnie „okraszone” humorem teksty i „zawadiackie” stroje – to wszystko złożyło się na wspaniałe widowisko, które warto było obejrzeć. Wszystkie kapele prezentowały bardzo wysoki poziom, jednak festiwal, to nie tylko prezentacja swoich umiejętności, ale przede wszystkim wyłonienie tych najlepszych. Wszystkim kapelom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną Folkloriadę, a Laureatom gratulujemy!

WYNIKI VII OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KAPEL PODWÓRKOWYCH:

I miejsce – Kapela „Old Bobrorze”, Sławków – nagroda finansowa 2000 zł
I miejsce – „Kapela z Naszego Miasteczka”, Czerwonka-Leszczyny – nagroda finansowa 2000 zł

II miejsce – Andrychowska Kapela im. Wujka Jaśka, Andrychów – nagroda finansowa 1200 zł

III miejsce – Kapela „U Andrzeja”, Kłobuck – nagroda finansowa 800 zł

Wyróżnienia specjalne Jury przyznało najmłodszym członkom kapel: Oli Kudłacik, Gabrysi Kudłacik (Andrychowska Kapela im. Wujka Jaśka, Andrychów) i Szymonowi Popczykowi (Kapela „Swojacy”, Zawiercie).

Wszystkie kapele otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział i statuetki, natomiast Laureaci dodatkowo dyplomy za miejsca i nagrody finansowe, a wyróżnieni młodzi artyści – dyplomy i upominki rzeczowe.

Nagrody Laureatom wręczali Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak i Dyrektor GOK Poraj Magdalena Ryziuk-Wilk wraz z członkami Jury.

“Ogromnie dziękuję Państwu za dzisiejsze spotkanie, które dostarczyło nam wiele radości. Wierzymy, że i Państwu się u nas podobało i mamy nadzieję na spotkanie za rok, podczas kolejnej Folkloriady Jurajskiej. Dziękuję Pani Wójt za objęcie Patronatem Honorowym całego wydarzenia i za życzliwość”– mówiła dyrektor GOK Poraj M. Ryziuk-Wilk.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *