„Cudowne” – prapremiera w częstochowskim Teatrze


W środę (15 maja) w budynku Teatru im. Adama Mickiewicza przy ul. Jana Kilińskiego 15 w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa. Spotkanie zorganizowano w związku z prapremierą spektaklu pt. „Cudowne”, która nastąpi już w sobotę (18 maja). Pokaz zaplanowany jest na godzinę 19.00.

Sztuka nawiązuje do historycznego wydarzenia, które przyćmiło nawet tragedię zatonięcia słynnego statku morskiego „Titanic”. W 1912 r. doszło bowiem do procesu sądowego, który odbił się szerokim echem w skali całego kraju. Sprawa dotyczyła ojca paulina Damazego Macocha. Postawiono mu zarzut profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze w 1909 r. Ponadto śledztwo wykazało, że duchowny dokonywał regularnych kradzieży jasnogórskiego skarbca, nawiązał romans z łódzką urzędniczką Heleną Krzyżanowską, a także zamordował swojego dalekiego kuzyna Wacława.

„Cudowne” to pełna realizmu magicznego opowieść o dzisiejszej Częstochowie, w której umieszczeni zostają bohaterowie skandalu sprzed ponad stu lat. Fantazja na temat kradzieży jasnogórskiego obrazu będzie punktem wyjścia do śledztwa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o różne stany wiary i możliwości cudu. W przedstawieniu, silnie czerpiącym z konwencji kryminału, szczególnie mocno wybrzmi pytanie o współczesny podział w „mieście między klasztorem a kominem” – mówi w materiałach promocyjnych sztukę jej autorka Daria Sobik.

Śledztwo, o którym wspomina scenarzystka, prowadzić będzie detektyw Majkel. W tej roli widzowie zobaczą Michała Kulę. W spektaklu ujrzeć będzie można również m.in. Agnieszką Łopacką, wcielająca się w postać Magdaleny, fanki Rakowa Częstochowa. Czy trudno aktorce było odnaleźć się przedstawieniu, łączącym czasy dzisiejsze z elementami historycznymi?

Na pewno tak, dlatego, że tutaj mieszają się postacie historyczne z bardzo współczesnymi. Natomiast co do samej konstrukcji scenariusza, wszyscy twórcy – używając języka postaci, w którą się wcielam, czyli kibicki Rakowa – grali do tzw. „jednej bramki”. Wszyscy pracowali na jeden, bardzo ścisły ze sobą efekt. Sztuka więc nie jest osadzona w żadnym konkretnym czasie czy przestrzeni. Oczywiście, akcja dzieje się w klasztorze, ale nie w sytuacji 1:1. Rozgrywa się ona także w innych miejscach, które przenikają się ze sobą w różnych czasach. I w pewnym momencie okazuje się, że postacie z różnych obszarów czasoprzestrzeni – w obrębie tego spektaklu – funkcjonować mogą tak dobrze, jak – mam nadzieję – w społeczeństwie pracować może ze sobą cały szereg postaci, mających zupełnie odrębne przekonania, marzenia, „światy” i cele życiowe – mówi dla Gazety Częstochowskiej Agnieszka Łopacka.

CUDOWNE (premiera w dniu 18 maja; godz. 19.00):
autorka – Daria Sobik, reżyseria – Pamela Leończyk, muzyka – Magdalena Sowul, choreografia – Daniel Leżoń, scenografia i kostiumy – Magda Mucha, światło – Paweł Murlik

 

Obsada:
Narratorka – Czesława Monczka
Jasnowidzka – Teresa Dzielska
Hanna – Sylwia Warmus
Damazy – Antoni Rot
Wojciech – Waldemar Cudzik
Majkel – Michał Kula
Maria – Agata Ochota-Hutyra
Magdalena – Agnieszka Łopacka

Norbert Giżyński

Foto. Norbert Giżyński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *