Zaprezentowali swój dorobek twórczy


Wystawę prac swoich członków Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza zorganizowało już po raz XXVI, tym razem w Galerii Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku Muzeum Częstochowskiego.

CSP skupia w swoich szeregach artystów amatorskich, nie mających profesjonalnego wykształcenia w tym zakresie, jednak pasjonujących się sztuką i wyrażaniem siebie poprzez twórczość. Ekspozycja jest dorobkiem tegorocznych warsztatów poplenerowych, w których uczestniczyli. Zaprezentowane zostały prace wszystkich 45. członków Stowarzyszenia, głównie obrazy, ale nie zabrakło również fotografii i rzeźb. Dominującym motywem jest pejzaż czterech pór roku. – W dzisiejszych czasach uwaga człowieka często jest odwracana od sztuki. Dobrze, że są takie spotkania, na których można z nią obcować, porozmawiać w miłym towarzystwie przy lampce wina – powiedział na wernisażu wystawy gospodarz wieczoru, dyrektor Muzeum Janusz Jadczyk.
Od 1989 r. tradycją Stowarzyszenia jest przyznawanie swoim działaczom co trzy lata nagrody im. Janiny Plucińskiej, nie żyjącej już członkini CSP. Statuetka przedstawiająca Stańczyka, dłuta artysty rzeźbiarza Szymona Wypycha, tym razem trafiła do rąk pani Lidii Grzelczak. Mająca ponad osiemdziesiąt lat laureatka, w grupie plastyków jest od 1963 r. – Mimo wieku malowanie ciągle mnie pociąga. Jestem bardzo zadowolona z wyróżnienia, ale jednocześnie trochę zdziwiona. Jestem dużo starsza od kolegów, a jednak podciągnięto mnie do takiej chlubnej nagrody – zwierza się pani Lidia.
Uhonorowano także innych nieprofesjonalnych artystów. Pierwszą nagrodę otrzymała Jadwiga Kruk, drugą – Małgorzata Siejka, a trzecią – Zygmunt Kruk. Wyróżniono prace Krystyny Puch, Barbary Grabińskiej, Krystyny Onysyk, prezes Stowarzyszenia Ireny Binert oraz dwukrotnie Jacka Depty.
CSP działa pod kierunkiem twórców zawodowych – Marii Ogłazy oraz dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki Czesława Tarczyńskiego. Jego członków łączy chęć odtwarzania w obrazach różnorodności przyrody, tego co mija, a także podzielenia się radością tworzenia. – Działam w Stowarzyszeniu już od dziesięciu lat. Jest to praca społeczna, ale ją kocham. Jestem dumna i szczęśliwa, że mogę takim małym akcentem przyczynić się do pokazania piękna, na korzyść mojego ukochanego miasta – mówi prezes Binert.
CSP wystawia prace swoich członków dzięki gościnności różnych instytucji w Częstochowie, a stałym miejscem ich prezentacji jest Galeria Plenerowa „Pod kasztanem” przed Liceum im. H. Sienkiewicza, czynna przez cały rok w pogodne dni. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Klubie Związku Nauczycielstwa Polskiego, przy ul. Waszyngtona 62. Artyści-hobbyści spotykają się tam w każdy wtorek, w godz. 17.00-19.00. Zapraszają też wszystkich zainteresowanych ich działalnością.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *