Jest szansa na rewitalizację kąpieliska w Żarkach Letnisko


POWIAT MYSZKOWSKI / GMINA PORAJ

 

27 lipca 2023 roku podczas sesji Rady Powiatu Myszkowskiego Gmina Poraj na rzecz Powiatu Myszkowskiego ma przekazać w formie darowizny teren kąpieliska w Żarkach Letnisko.

 

 

Kiedyś basen tętnił życiem, od trzech lat niszczeje i stał się problemem dla władz Gminy Poraj, bo na jego utrzymanie brakuje środków. Dzisiaj mieszkańcy Żarek Letnisko cieszą się z przekazania kąpieliska pod jurysdykcję Powiatu Myszkowskiego. – Basen od początku był magnesem dla turystów. To dzięki niemu Żarki Letnisko kwitły i rozwijały się. Niestety, od trzech lat kąpielisko jest nieczynne, zarasta chwastami, a plaża jest brudna. Miejscowość podupadła, bo mało kto tu przyjeżdża. Zamykają się restauracje, sklepiki, kafejki – mówi pani Jolanta.

 Żarki Letnisko zostały zbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym. Miejscowość posiada wysokie walory turystyczno-przyrodnicze, a także lecznicze, ze względu na panujący mikroklimat lasu sosnowego. Magnesem przyciągającym turystów był także basen kąpieliskowy, zasilany przez rzekę Czarkę. Te atuty sprawiły, że Żarki Letnisko od lat 70. ubiegłego wieku stały się  popularnym miejscem do wypoczynku dla mieszkańców województwa częstochowskiego, Śląska i Zagłębia. Sprzyjało temu także wygodne i szybkie połączenie kolejowe, na przykład z Częstochowy do Żarek Letnisko jedzie się niespełna 20 minut.

Dziś basem potrzebuje gruntownej rewitalizacji. Niestety, władzom Gminy z trudno pozyskać fundusze na jego utrzymanie. Stąd pomysł, aby Gmina Poraj, która jest właścicielem terenu kąpieliska, przekazała go w darowiźnie Powiatowi Myszkowskiemu. Inicjatywa ta wyszła od wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Myszkowskiego Zdzisławy Polak, która od dwóch lat wytrwale i z zaangażowaniem zabiega o rewitalizację kąpieliska. Aby mogło to nastąpić zgodę musiała dać Rada Gminy Poraj i taka zapadała podczas sesji 17 lipca 2023 roku, choć – trzeba dodać – że nie obyło się bez żarliwej dyskusji. Radni bowiem uważali, że oddanie terenu w postaci darowizny jest nieekonomiczne.

Uchwałę o wyrażeniu zgody na przejęcie od Gminy Poraj kąpieliska podjęli także radni Powiatu Myszkowskiego. 27 lipca 2023 roku podczas sesji Rady Powiatu Myszkowskiego ma nastąpić akt przekazania kąpieliska. W opinii władz starostwa to dobre rozwiązanie, bowiem Powiat ma większe możliwości pozyskania środków na rewitalizację basenu, pozyskując środki na przykład z Programu Rządowego „Polski Ład”.  Warto tu dodać, że delegacja mieszkańców Żarek Letnisko wybiera się na sesję, aby osobiście podziękować decydentom za wybranie takiego wariantu.

– Rozwiązanie problemu basenu to wynik bardzo dobrej współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego gminy i powiatu. My poszukujemy środków na remont basenu, ale na dziś środków nie ma, a perspektywa funduszy z Unii jest bardzo odległa – mówiła podczas sesji powiatowej wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak.

– Z myślą o mieszkańcach podjęliśmy działania w sprawie kąpieliska w Żarkach Letnisko.  Chcemy, aby powiatowy basen mógł powstać na naszym terenie. Postaramy się, aby w niedługim czasie to miejsce rozkwitło i żebyśmy mogli się cieszyć nowym miejscem do rekreacji – podkreślił podczas ostatniej sesji powiatowej starosta Piotr Kołodziejczyk.

 

fot. https://www.slaskie.travel/

Podziel się:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *