KATOWICKIE CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO PRZEJMIE OBSŁUGĘ NR 998


CPR w Katowicach od 9 września zacznie przejmować obsługę zgłoszeń na numer alarmowy 998 – informuje Śląski Urząd Wojewódzki. Proces przekazywania obsługi takich zgłoszeń trwa w całym kraju.

Już teraz CPR Katowice obsługuje zgłoszenia na numery alarmowe 112 i 997. We wrześniu 2021 r. przejmie natomiast zgłoszenia na numer 998 – wówczas osoba dzwoniąca na ten numer dodzwoni się do operatora numerów alarmowych. Ten z kolei zapyta o wymagane informacje i za pomocą systemu teleinformatycznego (dokument elektroniczny – tzw. formatka) przekaże zgłoszenie do właściwego dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego/Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w celu realizacji zgłoszenia.

Osoba dzwoniąca po pomoc na numer alarmowy 998 nie odczuje różnicy w obsłudze zgłoszenia. Operatorzy CPR Katowice od samego początku jego funkcjonowania (od 2013 roku) odbierają zgłoszenia wpływające na numer alarmowy 112, które przekazywane są do Państwowej Straży Pożarnej.

Przy okazji warto zaznaczyć: z numerów alarmowych należy korzystać tylko w sytuacji potrzeby dokonania zgłoszenia alarmowego – a więc w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Jeśli chcemy skontaktować się telefonicznie z Państwową Strażą Pożarną – lecz nie po to, aby dokonać zgłoszenia alarmowego – wtedy powinniśmy zadzwonić na numer miejski, dostępny m.in. na stronie internetowej danej komendy PSP. W Częstochowie to numery tel. 34 361 55 21 oraz 34 361 55 63.

Procedura przejmowania obsługi wywołań numeru alarmowego 998 przez CPR Katowice ma potrwać od 9 do 20 września. Jeżeli chodzi o Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie to przełączenie nastąpi 20 września o godz. 10.

Materiały informacyjne dotyczące akcji zostały upublicznione na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod linkiem: https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/112-przejmie-numer-alarmowy-998

Przejmowanie przez centra powiadamiania ratunkowego obsługi wywołań kierowanych na numer alarmowy 998 rozpoczęło się 1 lutego od województwa podlaskiego, a ma zakończyć się 4 listopada na województwie zachodniopomorskim.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *