Więcej ciepła…


NOWA ELEKTROCIEPŁOWNIA

Firma Fortum rozpoczyna budowę proekologicznej elektrociepłowni przy ulicy Rejtana. Kosztująca blisko 130 mln euro (500 mln zł.) inwestycja ma być zrealizowana do końca 2010 roku.

Jak planuje prezes Fortum Heat Polska Zdzisław Olejczyk, „wbicie pierwszego szpadla pod budowę nowej elektrociepłowni powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni”. Decyzja o realizacji inwestycji to wynik stale rosnącej liczny klientów. Obecnie Fortum, by zagrzać wszystkich odbiorców, musi dokupować energię elektryczną od zewnętrznych producentów. Własny prąd pozwoli spółce uniezależnić się od takich dostawców, jak byłe konsorcjum hutnicze Elsen. – Firmy, u których zamówiliśmy kocioł i turbinę, już zajmują się ich wykonywaniem. Czekamy jeszcze tylko na pozwolenie na budowę i od razu ruszamy – deklaruje Olejczyk.
Jak obiecuje zarząd Fortum, nowoczesne technologie przyszłego zakładu umożliwią utrzymanie rozsądnych cen ogrzewania przez wiele lat. Kolejny atut to ekologia. Opalana biomasą i węglem kamiennym elektrociepłownia spełni wszystkie, obecnie już drastyczne, unijne dyrektywy w zakresie ochrony środowiska. – Fortum ma najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o redukcję emisji dwutlenku węgla. A że formą naszego działania jest konkurencyjność, musimy więc być konkurencyjni – tłumaczy szef częstochowskiego oddziału spółki Piotr Górnik.
Jak podkreśla prezydent Tadeusz Wrona, budowa kombinatu to największe przedsięwzięcie w historii Częstochowy. Inwestycja powinna zwrócić się za około 25-30 lat. W tym czasie Fortum planuje współpracę z wieloma poważnymi inwestorami, jak choćby powstająca właśnie Galeria Jurajska. Szkoleniem przyszłych pracowników zakładu zajmą się zagraniczni specjaliści. Także od strony wizualnej nowy obiekt ma być wizytowy, co z pewnością wpłynie na poprawę estetyki ulicy Rejtana.
Rozwijając swoją działalność, konsorcjum nie tylko zbuduje nową elektrociepłownię. Niedawno Fortum podjęło kolejną współpracę z miastem, podpisując umowy o uciepłownieniu m.in. szkół z ulicy Krakowskiej. W placówkach oświatowych wymieniono stare kotłownie, zastępując je nowoczesnymi piecami. – Wybraliśmy te obiekty, które wg nas najszybciej wymagały interwencji technicznej. Cieszymy się, że dzięki naszym działaniom, mieszkańcom Częstochowy może żyć się lepiej – zaznacza Zdzisław Olejczyk. Docelowo spółka przewiduje jeszcze ścisłą współpracę w realizacji programów rewitalizacyjnych dla obszarów miejskich i terenów poprzemysłowych.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *