W Poraju zagościły gwiazdy


V Festiwal Piosenki Janusz Gniatkowskiego pod patronatem „Gazety Częstochowskiej

Prze trzy dni od 6 do 8 czerwca 2014 roku w Poraju obchodzono jubileuszowy Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Tradycyjnie amatorów i profesjonalistów połączyły najpiękniejsze piosenki Janusza Gniatkowskiego.

Przedsięwzięcie zainaugurowano wystawą publikacji prasowych poświęconych „Wielkiemu Gniademu” oraz odsłonięciem na fasadzie porajskiego GOK-u pamiątkowej tablicy ku czci wielkiego artysty i piosenkarza, Honorowego Obywatela Gminy Poraj – Janusza Gniatkowskiego, ufundowanej przez wójta Gminy Poraj Łukasza Stacherę. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali: żona artysty Krystyna Maciejewska, wójt Łukasz Stachera, przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Kaźmierczak i dyrektor GOK w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk.
Na ekspozycji „prasowej” można było prześledzić artykuły od lat 50. ubiegłego po aktualne publikacje, opisujące przebieg kariery i życia Janusza Gniatkowskiego. Ze wszystkich wyłania się obraz wielkiego człowieka i wspaniałego artysty, uwielbianego przez tłumy oraz licznych przyjaciół. Swoimi wspomnieniami o piosenkarzu podzieli się dziennikarze z Częstochowy i regionu częstochowskiego, między innymi, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska, Tadeusz Piersiak (obecnie dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”), Krzysztof Suliga, autor biografii o artyście „Apassionata” – Janusz Świąder. Wszyscy zgodnie podkreślali wielki talent i staroświecki charme Janusza Gniatkowskiego; jego wrodzoną elegancję dżentelmena i fantastyczny głos. Wiele słów uznania skierowano do jego żony – Krystyny Maciejewskiej , podkreślając jej oddanie mężowi i wsparcie w długoletniej i ciężkiej chorobie. – To dzięki niej cud wyzdrowienia stał się możliwy – mówił Tadeusz Piersiak. Urszula Giżyńska, która – jak podkreśliła Krystyna Maciejewska jest autorką najdłuższego artykułu-cyklu o Januszu Gniatkowskim – akcentując artystyczny rozmach i dorobek wokalisty, podkreśliła jego poczucie dumy bycia Polakiem i wrażliwość patriotyczną, któremu artysta dał wyraz realizując wraz z Krystyną Maciejewską muzyczny projekt historyczny, popularyzujący polskie pieśni legionowe i wojenne.
Drugi dzień Festiwalu przeszedł pod znakiem przesłuchań, które odbyły się na scenie przy Orliku w Poraju. Uczestników – młodych i starszych – oceniało jury w składzie: Rena Rolska, Marek Gaszyński, Paweł Sztompke, Tomasz Bielski i Edward Spyrka.
W niedzielę wszyscy z niecierpliwością oczekiwali werdyktu jury. W kat. do 8 lat zwyciężył Oliwier Felisiak z Myszkowa, przed exe quo na drugiej pozycji: Mają Popielak, Katarzyną Zasik i Zuzanną Zygmunt. W kategorii wiekowej 8-12 lat wygrała Julia Muc, druga była Natalia Pabiś, trzecia – Agata Grajcar i Patrycja Olsińska. W kategorii do lat 18 lat zwyciężyła Kinga Hyra, przed Marią Kruczek. Jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród w kategorii 19-35 lat: JSWC i Magdalenie Łągiewce. W kategorii seniorów bezapelacyjna była Szalona Piątka Plus. Grand Prix zdobyła Kinga Hyra z Wręczycy Wielkiej. Jej też przypadła Nagroda Specjalna ZASP.
Potem nastąpił gwóźdź programu: Koncert Gwiazd z udziałem Krystyny Maciejewskiej, Ireny Gałązki, Tadeusza Woźniakowskiego, Jolanty Kubickiej, Andrzeja Dyszaka, Edwarda Hulewicza, Wojciecha Kordy. Wystąpili też Łukasz Baruch, niewidomy laureat jednej z edycji festiwalu oraz Olgierd Buczek. Koncerty prowadzili Ryszard Rembiszewski i Katarzyna Kaźmierczak.
Ukoronowaniem był „Otwarty mikrofon”, gdzie fani Janusza Gniatkowskiego spontanicznie prezentowali jego piosenki we wspólnym śpiewaniu. Na koniec przed porajską publicznością koncertował zespół Nefre.
Wydarzenie było możliwe dzięki pracy: Stowarzyszenia „Apasjonata”, Urzędu Gminy Poraj, Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju oraz wsparciu finansowym STOART-u i Gminy Poraj.

autor foto: Andrzej Kozłowski

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *