Grypa świń


Nowego, nieznanego dotąd wirusa grypy, szerzącego się w Meksyku i USA nie da się powstrzymać – twierdzą przedstawiciele amerykańskiej służby sanitarno-epidemiologicznej Centers for Desease Control and Prevention.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Margaret Chan uznała, że grypa, która pojawiła się w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, „ma potencjał” spowodowania ogólnoświatowej pandemii, choć jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, że do tego dojdzie. Podkreśliła też, że jest to nowy szczep – mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy – który zabił już do 68 ludzi w Meksyku, a także zaraził osiem osób w USA. W Meksyku liczba podejrzanych o zarażenie się tym wirusem przekracza tysiąc. Według Margaret Chan sytuacja „szybko się zmienia”, a wiedza na temat nowego szczepu jest jeszcze niewielka.
Władze Częstochowy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie stale monitorują sytuację dotyczącą tego problemu w mieście. Jak informuje rzecznik prasowy Stacji Edyta Kapelka w Częstochowie nie ma obecnie przypadku podejrzenia lub zachorowania na tę chorobę. – Pobrano próbki od dwóch osób, ale badania nie potwierdziły przypuszczeń. Wirusa grypy świń w nich nie było – mówi.
30 kwietnia w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie informacyjne i konsultacyjne służb miejskich i państwowych, mające pomóc w przygotowaniach do ewentualnych zagrożeń epidemiologicznych spowodowanych grypą świń. Przedstawiono zalecenia inspektoratu epidemiologicznego. Podstawową czynnością w przypadku podejrzenia zachorowania przez potencjalnych pacjentów jest kontakt telefoniczny z sanepidem lub oddziałem zakaźnym. Kontakt telefoniczny, a nie bezpośredni, zapobiega rozsiewaniu wirusów. Poniżej zalecenia inspekcji dotyczące osób migrujących za granicę lub powracających do kraju z krajów zagrożonych.
ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO
W związku ze stwierdzeniem wystąpienia przypadków zakażeń wirusem grypy świń typu A H1N1u ludzi w Meksyku i Stanach Zjednoczonych) Główny Inspektorat Sanitarny zaleca:
Wyjeżdżającym za granicę

· bezwzględne stosowanie się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia,
· unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne,
· pozostanie w domu, jeśli u danej osoby wystąpią objawy grypopodobne,
· podczas kaszlu i kichania, zakrywanie ust i nosa chusteczką – pomoże to zapobiec zakażaniu wirusem innych osób,
· częste mycie rąk wodą z mydłem,
· unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust.
· W przypadku wystąpienia objawów chorobowych, natychmiastowy kontakt z lekarzem.
Wracającym do kraju
Jeżeli, w ciągu około 10 dni od powrotu do kraju wystąpią objawy chorobowe typu:
· podwyższona temperatura ciała,
· osłabienie,
· kaszel,
· brak apetytu,
· katar,
· ból gardła,
trzeba niezwłoczne zgłosić się do lekarza i poinformować go o pobycie w rejonie występowania wirusa grypy świń typu A/H1N1.

INFOLINIA W SPRAWIE ŚWIŃSKIEJ GRYPY
Z dniem 29 kwietnia zostaje uruchomiona infolinia w sprawie świńskiej grypy.
Informacji udzielą specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH pod numerami telefonów:
1. (22) 54 -21- 412
2. (22) 54 -21- 413
3. (22) 54 – 21- 414
4. 696-498-559
Linie te czynne są całą dobę.
Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tej sprawie.
GRYPA ŚWIŃ (Źródło: CDC)

Grypa świń jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, wywoływaną prze wirus grypy typu A.
Do tej pory przypadki zakażeń tym wirusem u ludzi były rzadkie, jednakże potwierdzono możliwość ich przenoszenia z człowieka na człowieka. Od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. w USA (w 10 stanach) łącznie stwierdzono 12 przypadków zakażeń wirusem grypy świń u ludzi.. Od marca 2009 r. potwierdzono przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typu A/H1N1. Wystąpiły one w Kalifornii i Teksasie. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne mające m.in. na celu określenie źródła zakażenia.
Co to jest grypa świń?
Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przez wirusy grypy typu A. U świń wirusy te powodują liczne zachorowania, jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świń typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.
Jak dużo jest wirusów grypy świń?
Tak jak i pozostałe wirusy grypy, tak i wirusy grypy świń stale ulegają zmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy grypy ptaków, ludzi i świń. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusami pochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do reasortacji, w wyniku której powstanie nowy szczep wirusa. Obecnie od świń izoluje się głównie szczepy H1N1, H1N2, H3N2 i H3N1.
GRYPA ŚWIŃ U LUDZI

Czy ludzie mogą zachorować na grypę świń?
Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniej dochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiące się blisko zwierząt lub pracownicy ferm). W chwili obecnej stwierdzono jednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy świń bezpośrednio z człowieka na człowieka.
Jak często dochodzi do zakażenia wirusem grypy świń u ludzi?
Wcześniej amerykańskie CDC otrzymywało zgłoszenia o jednym przypadku rocznie lub co dwa lata, ale od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. stwierdzono 12 przypadków zakażenia.
Jakie są objawy grypy świń u ludzi?
Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.
Czy można zarazić się wirusem grypy świń przez zjedzenie wieprzowiny?
Nie. Grypa świń nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić się grypą świń poprzez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych. Jedzenie prawidłowo rzygotowanego i poddanego obróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.
Jak rozprzestrzenia się grypa świń?
Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.
Jakie leki są skuteczne w terapii grypy świń u ludzi?
Wyizolowane w USA i Meksyku wirusy grypy świń typu A/H1N1 są oporne na amantadynę i rimantadynę, natomiast są wrażliwe na oseltamiwir i zanamiwir.
Czy wirus grypy świń H1N1 jest tym samym wirusem H1N1 krążącym u ludzi?
Nie. Wirus grypy świń H1N1 różni się genetycznie od wirusa ludzkiego i dlatego też szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem odzwierzęcym.
Więcej na www.gis.gov.pl

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *