Nowa hala w Słowiku dzięki wsparciu rządu


W pierwszych dniach listopada 2023 roku odbył się odbiór prac budowlanych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku. Koszt inwestycji wyniósł ponad 6 milionów zł. Pieniądze zostały pozyskane z Rządowego Funduszu „Polski Ład” oraz budżetu Gminy Poczesna. – Dzięki wsparciu rządu Prawa i Sprawiedliwości w regionie częstochowskim udało się wybudować wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji. Hala sportowa w Słowiku to jedno z wielu przedsięwzięć, które wykonano w Gminie Poczesna. I bardzo się z tego cieszymy, bo przecież program Polski Ład był dla mieszkańców. Wygospodarowane pieniądze spożytkowano bardzo dobrze i dla dobra obywateli – skomentował Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, który wnioski Gminy Poczesna rekomendował.

Ale w ramach inwestycji powstała nie tylko nowoczesna sala sportowa z zapleczem (szatniami i sanitariatami), ale także nowoczesne sale dydaktyczne (również z zapleczami i wyposażeniem). Nowopowstały budynek został połączony tzw. „łącznikiem” z dawnym budynkiem szkoły. Całość otrzymało nową, estetyczną elewację utrzymaną w ciepłych, żółto-brązowych kolorach. Uroczyste otwarcie dobudowanego obiektu planowane jest na początek 2024 roku. Natomiast wiosną, zostanie zagospodarowany teren przed obiektem (trawniki, odpowiednie rośliny, itp.)
Inwestycja w Słowiku ruszyła w październiku 2022 roku.  W listopadzie ubiegłego roku, pojawiły się fundamenty, a w grudniu 2022 toku – zarys ścian. Od stycznia tego roku, prace na budowie w Słowiku również szły pełną parą. Najpierw powstał łącznik, który scala szkołę z nowym obiektem. Plany zakładały, że budowa przy ul. Podlaskiej 4 trwać będzie 18 miesięcy. Dobra współpraca z wykonawcą sprawiły, że budowa została ukończona prawie pół roku przed terminem.

Z HISTORII…
…po II wojnie światowej, Szkoła Podstawowa w Słowiku mieściła się w starym, drewnianym budynku, gdzie dzieci uczęszczały do klasy I-IV. Starsze dzieci kontynuowały naukę we Wrzosowej w klasach V-VII.
23 lipca 1957 roku powołano Komitet Budowy Szkoły. Zajęto się organizacją prac dotyczących zapewnienia materiałów budowlanych, prac na budowie, zbiórką dobrowolnych kwot wpłacanych przez mieszkańców.
1 września 1960 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej szkoły. W roku 1966 powstała propozycja wprowadzenia klasy VIII, pozyskania nowych pomieszczeń na pracownie, świetlicę i stołówkę oraz budowy Domu Nauczyciela. Już trzy lata później 23 listopada 1969 rok dokonano położenia kamienia węgielnego pod rozbudowę szkoły w Słowiku.
Pełnoklasowa szkoła w Słowiku funkcjonowała do 1973 roku. 50 lat później – w listopadzie 2023 roku zakończyła się rozbudowa szkoły. Placówka wzbogaciła się o nowy tenor, natomiast 26 października 2023 roku Rada Gminy Poczesna podjęła uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Słowiku, wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku, imię ,,Orła Białego”.

Źródło poczesna.pl

 fot. AN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *