W tym tygodniu na Jasnej Górze


Trwa modlitwa za śp. Benedykta XVI-w Kaplicy wystawiony jest jego portret, w dniu pogrzebu 5.01 o godz.13.30 odprawiona zostanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Msza św.; zakończenie Orszaku Trzech Króli z koncertem kolęd w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży arch. częstochowskiej (6.01); rozpoczęcie nowenny do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów – tzw. Pawełek (6.01); pielgrzymka kibiców (7.01); poświęcenie tzw. organów godzinkowych (8.01).

 

Paulini i pielgrzymi trwają na modlitwie dziękując za posługę Benedykta XVI Kościołowi i wskazywanie na Maryję, która wyrażała zawsze swoje “tak” wobec woli Bożej.

Papież senior to także jasnogórski pielgrzym. Nawiedzał częstochowskie sanktuarium jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową a potem przybył tu w 2006 r. jako papież. Kard. Joseph Ratzinger był na Jasnej Górze podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II 6 czerwca 1979 r. Później modlił się tu 26 maja 2002 r., gdy świętował swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej.

Papież Benedykt XVI przybył na Jasną Górę 26 maja 2006 r., w drugim dniu pielgrzymki do Polski. Jak wspomina rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik, cała pielgrzymka w 2006 r. odbywała się pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”. – Tak chętnie wspominamy tę pielgrzymkę, bo była ona również bardzo ważna dla samego papieża Benedykta, była jedną z pierwszych jego pielgrzymek zagranicznych – powiedział.

  1. Bortnik nawiązał do pojawiających się wówczas w niemieckich mediach komentarzy, według których Benedykt XVI „zupełnie inny przyjechał do Polski, a inny wyjechał z Polski”. – Jakby nauczył się otwartości, ciepła, wyjścia do ludzi, tej spontaniczności, która wygląda nieco inaczej pośród nas, Słowian – ocenił rzecznik.

Po przylocie śmigłowcem na Jasną Górę papież udał się do Kaplicy Matki Bożej, gdzie spotkał się z przedstawicielami wspólnot kościelnych. Został przywitany przez generała Zakonu Paulinów. Następnie na jasnogórskim Szczycie Benedykt XVI odprawił nabożeństwo majowe, które zgromadziło 400 tys. wiernych.

– W czasie tego nabożeństwa papież podkreślał, że Bóg jest miłością. Mówił przy tej okazji, że mamy być w „szkole Maryi”, uczyć się tej miłości Boga – mówił o. Bortnik. Papież opuścił Jasną Górę po spotkaniu z paulinami w Sali Rycerskiej.

Podczas wizyty na Jasnej Górze Benedykt XVI przekazał złotą różę, której papieżowi Pawłowi VI władze komunistyczne nie pozwoliły złożyć na Milenium Chrztu Polski w 1966 r. W dedykacji tego daru napisano: „Benedykt XVI ofiaruje tę złotą różę Matce Bożej, Jasnogórskiej Pani wspominając wielkiego Syna Narodu polskiego, umiłowanego Poprzednika Jana Pawła II”. – Papież Benedykt pragnął w ten sposób nawiązać do tego, że dzieło Jana Pawła II jest dalej żywe – dodał o. Bortnik.

Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu dawał rozliczne dowody duchowej łączności z Jasną Górą. Wydarzeniem, które wyjątkowo wpisało go w sanktuarium jasnogórskie, było poświęcenie w Rzymie 3 marca 2010 r. koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej, ufundowanych w 100. rocznicę rekoronacji (po kradzieży koron w 1910r.).

„Pawełki” od 6 stycznia

Już 6 stycznia na Jasnej Górze rozpoczną się „Pawełki”. Ta tradycyjnie obchodzona od wieków właśnie na początku stycznia 9-dniowa modlitwa (nowenna) – odprawiana jest we wszystkich klasztorach paulińskich na całym świecie. Ojcowie i bracia czczą w ten sposób patriarchę swojego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jasnogórskie „Pawełki” jednak nie mają sobie równych, a to ze względu na najliczniejszą tutejszą wspólnotę paulinów oraz niezwykłą oprawę muzyczną i piękno Kaplicy Pawła z Teb i Bazyliki.

Każdego dnia w czasie trwania nowenny o godz.18.00 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w Kaplicy św. Pawła Pustelnika. Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii Świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i głoszone są okolicznościowe kazania.

Św. Paweł był pierwszym pustelnikiem w historii Kościoła, który dobrowolnie udał się na egipską pustynię, by w samotności modlić się za świat. Paulini najbardziej znani są z posługi na Jasnej Górze, która jest ich największym zakonnym domem i siedzibą przełożonego generalnego. I to właśnie tu – „Pawełki”, bo tak nazywa się nowenna do Pawła z Teb, mają wyjątkowy przebieg.

Nowennę do Pawła Pierwszego Pustelnika zakończy 15 stycznia o godz. 7.00 Msza św. wspólnotowa, tego dnia o godz.11.00 sprawowana będzie Msza św. odpustowa , a o 16.15 zakonnicy świętować będą razem z wiernymi zwłaszcza z dziećmi, którym tradycyjnie wręczą pawełkowe upominki.

 

XV Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 7.01. O godz.12.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św., po której jako wotum dla Sanktuarium zostanie poświęcone „Serce dla Inki” czyli pamiątkowa tablica Danuty Siedzikówny – młodej sanitariuszki Armii Krajowej, skazanej przez komunistów na karę śmierci, która „ zachowała się jak trzeba” i do końca pozostała wierna Polsce. W tablicę wmontowane jest srebrne serce wykonane z ofiarowanej biżuterii. Takich tablic jest już kilkanaście. – Nie wyobrażamy sobie, by zabrakło jej na Jasnej Górze – mówił już w ubiegłym roku ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców, pomysłodawca akcji, zapowiadając całoroczne przygotowania do tego wydarzenia.

Na godz.14.00 zaplanowano okolicznościowe spotkanie dedykowane „Ince” w Sali o. Kordeckiego.

Organy godzinkowe

Msza św. dziękczynna w intencji wszystkich wspierających ofiarą i pracą renowację organów nazywanych godzinkowymi sprawowana będzie w niedzielę, 8 stycznia, o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. Odrestaurowany zabytkowy, bo liczący ok. 200 lat, instrument zostanie poświęcony. Organy po remoncie wróciły do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było ich pierwotne miejsce.

Na ogromną wartość historyczną organów godzinkowych zwraca uwagę Marcin Lauzer organista jasnogórski. Jak zauważa obecna materia tychże organów pochodzi głównie z pracowni krakowskiego organmistrza Ignacego Wojciechowskiego, który w 1852 r. wykonał instrument na prawej emporze w Kaplicy Cudownego Obrazu. Lauzer przypomniał również, że organy te towarzyszyły głównie śpiewom godzinek oraz innym modlitwom kanonicznym. – Organy godzinkowe delikatnym brzmieniem dobrze wspierały śpiewy chorałowe i psalmowe, zaś organy większe podrywały swym mocniejszym tonem śpiew ludu oraz współtowarzyszenie kapeli jasnogórskiej – wyjaśnił organista. Organy godzinkowe służyć m.in. akompaniowaniu podczas czuwań nocnych oraz chórom śpiewającym w bocznej emporze.

Renowacji dokonał Zakład Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza.

W tym tygodniu na Jasnej Górze kolędowanie w wykonaniu różnych grup i zespołów: 4.01 – „Kolęda Nadziei” z romskim zespołem Teresy Mirgi Kałe Bała (godz. 19.00 – Bazylika), 6.01- Pielgrzymka Orkiestry z Mszany Górnej (godz. 11.00 – Msza św. – Bazylika) oraz Koncert dla Orszaku Trzech Króli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży arch. częstochowskiej po przemarszu z Bazyliki Archikatedralnej (ok. godz. 16.00 – Bazylika), 7.01 – Pielgrzymka Orkiestry Tymbarski Ton (godz. 13.30 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej).

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *