X Konferencja „Przemoc to zło, z którym możesz wygrać”


W poniedziałek (11 grudnia) w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego przy al. Kościuszki 8 w Częstochowa odbyła się Miejska Konferencja „Przemoc to zło, z którym możesz wygrać”. Była to dziesiąta edycja tego wydarzenia. Główną tematyką tegorocznego spotkania była „Cyberprzemoc i jej twarze”.

Na konferencji zjawili się przedstawiciele władz miasta Częstochowy, policji, a także częstochowskich sądów, prokuratur oraz ośrodka kuratorskiego. W czasie spotkania obecni byli również reprezentanci m.in. Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Przewodnicząca częstochowskiego Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka – jednego z organizatorów konferencji – Maria Kowaleczko-Miedzińska omówiła statystki ofiar przemocy, do których zaliczani są przede wszystkim najmłodsi. – O przeciwdziałaniu przemocy mówi się i również robi się bardzo wiele. Mimo to wciąż słyszymy o połamanych rączkach czy nóżkach u dzieci. O powpychanych dzieciach w beczce. O dzieciakach przypalanych papierosami; słyszeliśmy przecież wszyscy o Kamilku. A dwa dni temu rodzice skatowali 11-letnią dziewczynkę. 79 % dzieci, nastolatków w Polsce doświadcza przemocy. Mówi się, że klaps to nie przemoc, ale to też jest jej forma. Autorami przemocy wobec dzieci są też ich najbliżsi. 32 % dzieciaków doznaje przemocy w rodzinie. Jednak 66 % stanowią dzieci, krzywdzone przez ich własne środowisko rówieśnicze. Jak widać, obniżają się nieco statystyki jeśli chodzi o krzywdzenie dzieci w rodzinie, natomiast w przypadku środowiska rówieśniczego ofiar jest bardzo dużo. Skutkami bycia ofiarami przemocy są zachowania autodestrukcyjne u dzieci. Statystyki mówią, że 22 % dzieciaków okaleczało się, a 9 % podejmowało próby samobójcze – mówiła Maria Kowaleczko-Miedziński.

Ponadto swoje prelekcje wygłosili Alina Kula, emerytowana Kurator Okręgowa Sądu Okręgowego w Częstochowie, absolwentka Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka, a także aspirant Kamil Sowiński, specjalista Komendy Miejskiej Policji w Cz-wie. W trakcie wydarzenia doszło też do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pn. „Kochaj, nie bij”.

Norbert Giżyński

Foto. Norbert Giżyński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *