Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy zrealizowało dla mieszkańców projekt “Koziegłowy Krystyna z Koziegłów”


Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy zrealizowało projekt “Koziegłowy Krystyna z Koziegłów”, którego celem było przybliżenie mieszkańcom gminy XV-wiecznej historii Koziegłów oraz jednej z postaci historycznej tego okresu – Krystyna.

Krystyn II z Koziegłów to znacząca osoba wpisana w rozwój tych terenów. Projekt obejmował spotkania i lekcje muzealne z mieszkańcami gminy, warsztaty ręcznego szycia worków oraz przygotowanie wystawy historycznej nawiązującej do czasów Krystyna II. Wystawę zorganizowano w przepięknej, kamiennej piwnicy o sklepieniach łukowych, znajdującej się w Pałacu Biskupów w Koziegłowach.

Na wystawie zaprezentowano stroje mieszczan koziegłowskich, strój rycerza z czasów bitwy pod Grunwaldem, drobne akcesoria wyposażenia: skrzynię posagową, beczkę, butelki na wino czy gliniane dzbany. Na przygotowanej planszy zobaczyć można było kolejnych właścicieli dóbr koziegłowskich.

Otwarcie wystawy poprzedziła rozprawka historyczna oraz spotkanie z Leonardem Jagodą, który nie tylko przybliżył historię XV-wiecznych Koziegłów, ale w ciekawy sposób opowiedział o początkach i pierwszych właścicielach ziem koziegłowskich – Mściwoja z Krzelowa i Mściwoja z Kwiliny, przodków Krystyna z Koziegłów.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Programu “Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Centrum Inicjatyw Lokalnych – ODL w Zawierciu oraz Gminę i Miasto Koziegłowy.

Duże zainteresowanie realizowanym zadaniem utwierdziło Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy w przekonaniu, że takie inicjatywy znajdują oddźwięk społeczny i dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w 2023 roku będzie realizowany kolejny projekt, pt. “Średniowieczna izba Krystyna”.

źródło: Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *