CHIRURGIA JEDNEGO DNIA


W związku z zainteresowaniem czytelników możliwością wykonania wielu zabiegów chirurgicznych w czasie jednego dnia, zwróciliśmy się do dr. Grażyny Adamkiewicz – dyrektora Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki “COMBI MED” przy ul. Dekabrystów 17/19 w Częstochowie o przybliżenie zakresu zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii jednego dnia.

– W chirurgii ambulatoryjnej nasz Zakład ma podpisane ze Śląską Kasą Chorych procedury w zakresie ginekologii, chirurgii, laryngologii i urologii.
W zakresie ginekologii świadczy usługi związane z diagnostyką macicy. Wykonujemy ją przy nieprawidłowych krwawieniach, zwłaszcza okresu klimakterycznego. Pacjentki zauważają nieprawidłowości, które należy zdiagnozować i znaleźć najlepszy sposób na ich wyleczenie. Takich przypadków jest bardzo wiele, a wcześnie podjęte leczenie daje dobre wyniki. Podobnie różne guzki, zmiany w obrębie szyjki macicy związane z nadżerką, polipem czy zmiany w okolicy sromu i krocza wymagające diagnostyki też u nas można wykonywać. Nie gojące się rany również.
Chirurgiczne procedury, to głównie drobne guzki sutka, które należy zdiagnozować i przede wszystkim wykluczyć raka. Wszystkie te badania wykonujemy na miejscu. Pacjentka umawia się na określony dzień i godzinę z chirurgiem oraz anestezjologiem. Guzek po wyłuszczeniu idzie do badania histopatologicznego i po jego wykonaniu okazuje się, czy już jest to sprawa wyleczona, czy jeszcze wymaga dalszego leczenia. Tak się to u nas odbywa. Leczymy też zmiany w zakresie chirurgii ogólnej, takie jak: przepukliny pachwinowe, żylaki kończyn dolnych, żylaki odbytu, jak również operacje usunięcia szczeliny odbytu.
Dokonujemy też korekcji blizn zniekszałcających. Przy wszystkich zabiegach uczestniczy anestezjolog, a o doborze znieczulenia decyduje rozległość pola operacyjnego. Mamy zabezpieczenie zarówno na znieczulenia ogólne, jak i na znieczulenie miejscowe. Przeprowadzamy też procedury związane z wycięciem skóry i tkanki podskórnej. Wykonujemy ich wiele, gdyż okazuje się, że zmian skórnych u pacjentów jest bardzo dużo, zwłaszcza zmian podejrzanych. Toteż wczesna diagnostyka, nawet zmian rakowych, pozwala wyleczyć je poprzez wycięcie. Bardzo ważne jest usuwanie takich zmian z ewentualną weryfikacją histopatologiczną, która zapobiegnie powstaniu zmian nowotworowych i cierpień pacjenta.
– Każda osoba, niezależnie od tego ile ma lat, powinna się zgłosić do lekarza, jeśli zauważy jakiekolwiek zmiany na swojej skórze?
– Bezwzględnie, może to być lekarz pierwszego kontaktu, który skieruje do poradni chirurgicznej, bądź dermatolog. Każdą zmianę należy skonfrontować z lekarzem i sprawdzić, czy nie stanowi ona zagrożenia. Świadomość wzrasta i coraz więcej pacjentów zgłasza się, aby tego typu zmiany usuwać.
– A zabiegi laryngologiczne?
– Od ubiegłego roku wykonujemy procedury związane z trzecim migdałkiem, paracentezą (nakłucie i zdrenowanie błony bębenkowej) przy częstych nawrotowych stanach zapalnych, do czego kwalifikują otolaryngolodzy. Wykonujemy zabiegi związane z krótkim wędzidełkiem pod językiem i związane z polipami, np.: polipem nosa. Po wykonaniu zabiegu, który może trwać od kilku minut do godziny, pacjenci wracają do domu, ale na wszelki wypadek są objęci całodobową opieką telefoniczną.
– Pozostały nam jeszcze urologiczne.
– Wykonujemy pełną diagnostykę związaną z rakiem gruczołu krokowego, która odbywa się pod narkozą bądź w znieczuleniu miejscowym.
Usuwamy też kłykciny kończyste, są to zmiany wirusowe związane z obrębem narządów płciowych – narośla skórne, które bardzo szybko rosną i wyglądają jak gruba trawa. Likwiduje się je chirurgicznie, co jednak nie wyklucza powtórnego zakażenia.
– Czyli wiele takich zabiegów, o których mało kto wie.
– Tak i aby się im poddać nie trzeba czekać w kolejkach ani kłaść się na szpitalny oddział itp. Starałam się zakontraktować w Śląskiej Kasie Chorych wszystkie procedury związane z hospitalizacją jednego dnia.
Wykonujemy również zabiegi w soboty i jeśli ktoś jest bardzo zapracowany, to od poniedziałku do piątku po południu lub w sobotę może skorzystać z naszych usług. Rejestracja czynna jest od poniedziałku do soboty w godz. od 8.00 do 20.00 tel.: 322-71-71 lub 322-27-58.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *