Sukces na 80-lecie


Ponad 700 chórzystów z 25 zespołów z całego kraju wzięło udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Gaudium Magnum” w Chełmnie. Częstochowski Chór Męski „Pochodnia” zajął w nim pierwsze.

Swoją kulturą chóralną w kościele garnizonowym popisywali się śpiewacy niemal ze wszystkich zakątków Polski. Wśród występujących znalazł się również Chór Męski „Pochodnia” działający przy Rzemiośle Częstochowskim. Częstochowianie nie tylko znaleźli się w gronie chórów wyróżnionych złotym laurem, przyznanym zaledwie kilku zespołom, ale otrzymali w kategorii chórów jednorodnych pierwszą lokatę.
– To wyjątkowo dobra wróżba w rozpoczynającym się roku jubileuszu 80-lecia naszego chóru – mówi prezes chóru Marek Wojtal.
Wśród uczestników chełmskiego festiwalu nasi chórzyści budzili duże uznanie nie tylko, jak ocenili jurorzy, perfekcyjnym wykonaniem pieśni, ale głównie swoją nieprzerwaną nawet w okresie wojny tradycją. Dziesiątki festiwali i konkursów, w których sięgali po laury, a także zagranicznych tournée sprawiły, że „Pochodnia” została przyjęta jak prawdziwa gwiazda wśród chórów.
„Pochodnia” założona została w 1930 r. przez grupę „zapaleńców”: Józefa Chwalewskiego, Damazego Kapalskiego, Kazimierza Majewskiego, Feliksa Watałę i Adama Molendę.
Pierwszym dyrygentem został Władysław Leszczyński. Przyszły pierwsze sukcesy, jak zwycięstwo w Święcie Pieśni w Gdyni. W 1936 roku zrzeszał ponad 80 śpiewaków. Niemal do wybuchu wojny chór dawał kilkadziesiąt koncertów rocznie.
„Część chórzystów zginęła w obozach, inni walczyli w szeregach partyzanckich a pozostali nie mogąc jawnie prowadzić działalności weszli w skład chórów kościelnych, zwłaszcza przy parafiach św. Zygmunta i św. Barbary – pisze Jerzy Wojtal w monografii Pochodni” wydanej z okazji 75-lecia.
Po zakończeniu wojny 24 chórzystów ponownie rozpoczęło próby pod batutą Mariana Zawadzkiego, który dyrygował „Pochodnią” jeszcze przed 1939 rokiem. Kolejne lata łączą chór z częstochowskim rzemiosłem. „Pochodnia” pięknie śpiewa, ale jest niejednolicie ubrana. „Ubierzcie ją w nowe stroje, a w zamian oddam wam budynek przy al. Kościuszki 6” obiecał po jednym z koncertów w 1956 roku ówczesny prezydent Częstochowy. Od tego czasu zespół nieprzerwanie szczyci się mianem rzemieślniczego.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *