PATRIOTYCZNA EDUKACJA. „Ocalmy od zapomnienia”


W Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie odbyło się spotkanie młodzieży w ramach projektu „Ocalmy od zapomnienia”. W uroczystości wziął udział dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacprzyk.

Uczniowie zapoznali się z historią II wojny światowej, funkcjonowania niemieckich obozów koncentracyjnych, zagłady na ziemiach polskich oraz innych krajów okupowanych przez niemiecką III Rzeszę. Podczas uroczystości przywołano osobiste wspomnienia byłego więźnia KL Auschiwtz-Birkenau – Michała Preislera (nr obozowy 22213). Materiał został nagrany 16 lat temu przez dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych Macieja Trzmiela.

O edukacji historycznej w ZSE opowiada tegoroczny maturzysta Jakub Zgorzelski

Jak w waszej szkole przebiega nauka polskiej historii?
– Miałem to szczęście, że trafiłem na pana profesora Grzegorza Suskiego, który przez trzy lata uczył mnie historii. Podczas zajęć przekazywał nam dużo treści patriotycznych. Wspólnie przygotowaliśmy akademie rocznicowe, z okazji Konstytucji 3 Maja, odzyskania Niepodległości, dotyczące Żołnierzy Wyklętych i innych ważnych wydarzeń naszej historii, z których powinniśmy być dumni.
Czy tematy dotyczące obozów koncentracyjnych były także traktowane priorytetowo?
– Oczywiście, podczas lekcji, ale także w ramach zajęć dodatkowych. Szkoła zorganizowała nam na przykład wyjazd do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Jak rozumiesz patriotyzm w odniesieniu do dzisiejszych czasów?
– Przynależę do grupy społecznej, która reprezentuje ultrapatriotyzm, czyli przede wszystkim przywiązanie do naszej tradycji i historii, propagowanie tego, co się działo w naszym kraju i że możemy być z tego dumni. I takie mam podejście na co dzień, czyli działanie dla dobra naszego kraju, nie pozwalanie na niedobre wydarzenia.
Reprezentujesz piękną postawę. A która z postaci polskiej historii jest ci najbliższa?
– To Roman Dmowski założyciel Narodowej Endecji. Nim się inspiruję i go podziwiam. Nieraz się mówi, że Roman Dmowski był architektem nowej Polski. Ale jest nim również rywalizujący z Dmowskim i także bardzo zasłużony dla Polski Marszałek Józef Piłsudski. Ważną postacią jest osoba trochę zapomniana, ma szczęście ostatnio nagłaśniana – Rotmistrz Witold Pilecki, czyli członek obozu koncentracyjnego z wyboru. Wzorem odwagi i miłości do Ojczyzny jest dla mnie również Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.
Dziękuję za rozmowę.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *