WARTO WIEDZIEĆ


* Nerwice stanowią 40 procent wszystkich zaburzeń, z którymi chorzy zgłaszają się do psychiatry. Wywoływane są nieuświadomionymi wewnętrznymi konfliktami, które przeżywamy, kiedy nasze postępowanie jest sprzeczne z pragnieniami. Towarzyszy temu z reguły silny lęk oraz objawy somatyczne np. ból w klatce piersiowej lub żołądku (nie wywołany chorobą somatyczną), natręctwa, czyli uporczywe myśli lub wyobrażenia albo przymus wykonywania określonych czynności, któremu nie można się przeciwstawić. Także hipochondria jest rodzajem nerwicy.

* Kobiety 2-3 razy częściej cierpią na zaburzenia nastroju. Objawiają one się depresją, nadmiernym smutkiem, przygnębieniem, czasem zobojętnieniem, zarówno w przeżywaniu radości jak i smutków oraz problemami z koncentracją, spowolnieniem procesów myślowych i ruchów oraz problemami ze snem.
* Zaburzeniom lękowym towarzyszą: trudności w oddychaniu, suchość w jamie ustnej, pocenie się, przyśpieszone bicie serca, drżenie mięśni. Gdy lęk o różnym nasileniu utrzymuje się przez dłuższy czas przeradza się w panikę. Innymi jego formami są fobie, czyli lęk przed konkretnymi przedmiotami i sytuacjami, np. przed otwartą przestrzenią (agorafobia) czy kontaktami z innymi ludźmi (fobie społeczne). W przypadkach pomocne jest zastosowanie psychoterapii oraz ćwiczenia relaksacyjne.
* Schizofrenia to jedna z najcięższych chorób psychicznych. Najczęściej chorzy zapadają na nią między 17 a 30 rokiem życia. Mechanizm jej powstania nie jest jeszcze do końca poznany, najprawdopodobniej decyduje o tym czynnik genetyczny. Pierwszymi objawami jest utrata zainteresowania światem zewnętrznym i kontaktu z otoczeniem. Później pojawiają się omamy, halucynacje, uczucie prześladowania.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *